Atık lastiklerin bina yapı ve duvar elemanlarında kullanılabilirliğinin araştırılması, ısıl ve ses performanslarının incelenmesi
Lnvestiganting usability of waste tires in building element and investigatin structures and evaluating their thermal and acoustic performances
- Tez No: 458851
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEKİ ARGUNHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Batman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Dünya üzerinde atık olarak değerlendirilen maddelerin büyük bir kısmı geri dönüştürülebilir malzemelerden oluşmaktadır. Atık malzemelerin depolanması ya da uzaklaştırılması Türkiye ve Dünyada geleceğin en büyük problemlerinden biri olarak görülmektedir. Bu problemin en mantıksal çözümlerinden biri atık malzemelerin yeniden kullanılabilirliğinin sağlanabilmesidir. Endüstriyel atık olan lastiklerin, beton özeliklerini geliştirmek amacıyla betonun içine katılması oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu çalışmada, enerji verimli binalar için yüksek mukavemet, düşük yoğunluklu, yüksek ısı ve ses yalıtımı olan yeni beton tipleri elde etmek için deneysel bir çalışma gerçekleştirilmiştir. Temel amaç, kullanılmış lastik malzeme takviyesiyle bir taraftan çevre sorunlarına katkıda bulunmak, diğer taraftan malzeme temininin kolay ve ucuzluğu sebebiyle yalıtım maliyetini düşürmektir. Bundan dolayı, sabit su-çimento oranında, normal agrega yerine hacimce %10, %20, %30, %40, %50 ve %60 oranlarında atık lastik agregası kullanılarak çeşitli beton numuneleri hazırlanmıştır. Deneysel çalışmalarda birim ağırlıkları değişen toplam 6 seri beton üretilmiştir. Üretilen tüm numunelerin mekanik testleri yapılmış ve ısıl özellikleri sıcak disk yöntemi ile ASTM ve EN standartlarına uygun olarak belirlenmiştir. Deneysel çalışmaların sonuçlarına göre kullanılan agreganın elde edilen betonun mukavemetini ve yoğunluğunu düşürdüğü, buna karşın ısı ve ses yalıtım özelliğini yüksek oranda arttırdığı görülmüştür. Buna ilaveten, üretilen numunelerin ısıl iletkenlik ve ısıl yayınımlarının sırasıyla azaldığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
A great of majority of matter are considered as waste which consists of recyclable materials. Disposal and storage of waste is considered as a big problem in turkey and all over the World. One of the most logical solutions for this application is to furbish waste after recycling. Rubber is an industrial waste and there is many researches regarding the usage and the improvement of waste rubber in buildings. The main purpose of this study is to provide slightly high strength, low density, high temperature and acoustic insulation for more productive building in terms of energy. The disposal of used rubber is a contribution to environment and reduces the cost and provides material for insulation as using an addictive material. Accordingly, waste rubber aggregate mixed volumetrically with 10%, 20%, 30%, 40%, 50% and 60% of ordinary aggregate in constant water-cement proportion. Six experimental samples produced with different weight. All the samples were tested its mechanic properties and determined its temperature properties by using thermal plate method according to ASTM and EN standards. The results were showed that strength and density were low and sound and insulation increased in addictive sample of waster rubber. Additionally, thermal conductance and thermal diffusion decreased.