Kimyasal sentez yoluyla üretilen ftalazin türevlerinin glioblastoma multiforme hücrelerindeki etkileri
The effects of chemically synthesized phthalazine derivatives on glioblastoma multiforme cells
  1. Tez No: 458941
  2. Yazar: AYÇA ARSLANHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAMER YAĞCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Moleküler Tıp, Biology, Biotechnology, Molecular Medicine
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Glioblastoma multiforme (GBM) beyinde en sık rastlanan primer malignite olup, GBM için mevcut tedavi yaklaşımları etkili olmaktan uzaktır. Son zamanlarda, GBM' in moleküler biyolojisi ele alınarak hastalığa yönelik daha etkin tedaviler geliştirilmeye çalışılmaktadır. Vasküler endotelyal büyüme faktörü (VEGF), fizyolojik süreçlerdeki rolünün yanında, tümör patogenezi, tümör büyümesi ve yayılmasında da etkilidir. VEGF reseptörünün (VEGFR-2) etkinliğinin baskılanması gliomaların düşük dereceden yüksek dereceye geçişini engellemekte ve metastazı yavaşlatmaktadır. Bu çalışmada, ftalazin türevlerinin bir GBM hücre hattı olan U251 hücrelerindeki VEGFR-2 etkinleşmesi üzerindeki etkilerine odaklandık. Yıldız Teknik Üniversitesi Kimya Bölümü' nde sentezlenen beş farklı ftalazin türevinin hücre proliferasyonu, canlılığı ve VEGFR-2 etkinleşmesi üzerindeki etkileri yine piyasada mevcut olan bir diğer ftalazin türevi vatalanib ile karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Ne vatalanib ne de diğer ftalazin türevleri WST-1 testi ile saptanan hücre proliferasyonu ve western blot ile belirlenen AKT, p-AKT ve VEGFR-2 protein düzeylerinde anlamlı bir değişikliğe neden olmamışlardır. Buna karşın, bütün bileşikler 1 µM gibi düşük dozlarda dahi VEGFR-2 fosforilasyonunu anlamlı bir şekilde baskılamışlardır. Akt1 ve Ak-3ep türevleri p-VEGFR-2 düzeylerinin baskılanmasında vatalanib' den daha güçlü bir etki göstermişlerdir. Sonuçlarımız bu yeni sentezlenmiş olan ftalazin türevlerinin p-VEGFR-2' nin etkin baskılayıcısı olduklarını göstermekte ve bunların GBM tedavisinde anti-anjiyogenik ajanlar olarak kullanılabilmeleri için daha ileri pre-klinik ve klinik araştırmaların gerekliliğine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
Glioblastoma multiforme (GBM) is the most common primary malignant brain tumor and current therapeutic modalities are far from providing an effective cure. In recent years, molecular biology of GBM has been considered to develop more effective targeted therapies for the disease. Besides its role in physiological processes, vascular endothelial growth factor (VEGF) is involved in tumor pathogenesis, tumor growth and invasion. Repressing the activation of VEGF receptor (VEGFR-2) inhibits progression of gliomas from low- to high-grade tumors and decelerate metastasis. In this study, we focused on the effects of phthalazine derivatives on VEGFR activation in a GBM cell line, U251. Five different phthalazine derivatives, synthesized in Yıldız Technical University Department of Chemistry, were studied, and their effects on cellular proliferation, survival and VEGFR-2 activation were investigated and compared with the effects of vatalinib, a commercially available phtalazine derivative. Neither vatalanib nor other phthalazine derivatives did not cause significant effect on cellular proliferation and AKT, pAKT and VEGFR-2 levels as determined by WST1 cell proliferation assay and western blotting, respectively. However, all compounds significantly inhibited VEGFR-2 phosphorylation even at doses as little as 1 µM. Akt1 and Ak-3ep derivatives were more potent than vatalanib in repressing p-VEGFR-2 levels. Our results clearly showed that these newly synthesized phthalazine derivatives are effective inhibitors of p-VEGFR-2 and further pre-clinical and clinal researches are required for their exploitation as anti-angiogenic agents in the treatment of GBM.