Türk siyah ve yeşil çayı ekstraklarının ve bu ekstraklardan yeşil sentez yoluyla üretilen demir nano parçacıklarının bazı gıdalarda aflatoksinlerin azaltılması üzerine bir araştırma
A study on the reduction of aflatoxins in some foods of Turkish black and green tea extracts and iron nano particles produced from these extracts by green synthesis
  1. Tez No: 723025
  2. Yazar: HASAN GEDİKLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMALETTİN BALTACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Aflatoksinler, başlıca Aspergillus flavus ve Aspergillus parasiticus küfleri tarafından oluşturulan toksik maddelerdir. Aflatoksinlerin detoksifikasyonu fiziksel, kimyasal ve biyolojik yöntemler ile gerçekleştirilmektedir. Bu biyolojik yöntemlerde bitkisel ekstrakların kullanımı önemli bir rol oynamaktadır. Bu bitkisel ekstraklardan yeşil sentez yolu ile elde edilen nanoparçacıklar son zamanlarda araştırmacıların dikkatini çekmektedir. Bu araştırmada, Türk siyah ve yeşil çaylarından elde edilen ekstraklar kullanılarak aflatoksinlerin fındık ve fıstık püresindeki azalma seviyeleri incelenmiştir. Siyah ve yeşil çay ekstraklarından yeşil sentez yolu ile demir nanoparçacıklar üretilmiştir. Üretilen bu nanoparçacıklar kullanılarak fındık ve fıstık pürelerinin aflatoksin seviyelerinin azalması amaçlanmıştır. Bu çalışma için kullanılan fındık püresinin aflatoksin düzeyleri aflatoksin B1 için 6.57±0.06 µg/kg ve toplam aflatoksin için 13.03±0.16 µg/kg'dır. Fıstık püresinin aflatoksin düzeyleri aflatoksin B1 için 7.79±0.15 µg/kg ve toplam aflatoksin için 15.21±0.12 µg/kg'dır. Bu çalışma sonucunda, siyah çayın çözünebilir ekstraktı ile muamele edilmiş fındık ve fıstık pürelerinin aflatoksin düzeylerinde %40-50 azalma, yeşil çayın çözünebilir ekstraktı ile muamele edilmiş fındık ve fıstık pürelerinin aflatoksin düzeylerinde %30-45 azalma, siyah çay demiroksit nanoparçacıklar ile muamele edilmiş fındık ve fıstık pürelerinin aflatoksin düzeylerinde %33-48 azalma, yeşil çay demiroksit nanoparçacıklar ile muamele edilmiş fındık ve fıstık pürelerinin aflatoksin düzeylerinde %40-50 azalma gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aflatoxins are toxic substances mainly produced by the molds Aspergillus flavus and Aspergillus parasiticus. Detoxification of aflatoxins is carried out by physical, chemical, and biological methods. The use of herbal extracts plays an important role in these biological methods. Nanoparticles obtained from these herbal extracts by green synthesis have recently attracted the attention of researchers. In this study, the reduction levels of aflatoxins in hazelnut and peanut puree were investigated by using extracts from Turkish black and green teas. Iron nanoparticles were produced by green synthesis from black and green tea extracts. It is aimed to reduce aflatoxin levels in hazelnut and peanut purees by using these nanoparticles. The aflatoxin levels of hazelnut puree used for this study were 6.57±0.06 µg/kg for aflatoxin B1 and 13.03±0.16 µg/kg for total aflatoxin. Aflatoxin levels of peanut puree were 7.79±0.15 µg/kg for aflatoxin B1 and 15.21±0.12 µg/kg for total aflatoxin. As a result of this study, it was observed that 40-50% decrease in aflatoxin levels of hazelnut and peanut purees treated with soluble extract of black tea, 30-45% decrease in aflatoxin levels of hazelnut and peanut purees treated with soluble extract of green tea, 33-48% decrease in aflatoxin levels of hazelnut and peanut purees treated with black tea iron oxide nanoparticles, 40-50% decrease in aflatoxin levels in hazelnut and peanut purees treated with green tea iron oxide nanoparticles.