Gerçek hayat maliyetlerini göz önüne alan açık uçlu araç rotalama problemi için bir melez genetik algoritma önerisi
A hybrid genetic algorithm proposal for an open vehicle routing problem which considers real life costs
- Tez No: 458967
- Danışmanlar: PROF. DR. NİHAL ERGİNEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Açık uçlu araç rotalama problemi (AUARP), belirli kısıtlar altında depoya geri dönmeyen araçların kat ettiği toplam mesafenin en küçüklenmesi olarak tanımlanmaktadır. Aslında gerçek hayatta birçok lojistik firması maliyet hesabını kat edilen toplam mesafeye göre yapmamaktadır. Çoğunlukla, belirli noktalar için tercih edilen standartlaştırılmış güzergahlar söz konusudur. Bu belirli standart güzergahlar izlendiğinde ortaya çıkan maliyetler de o noktaların standart maliyetleri olur. Standart maliyet yaratan bir noktaya sahip bir rotanın toplam maliyetinin belirlenmesi için, bu maliyete uğrama maliyeti ve standart rotadan sapma maliyeti de eklenmektedir. Bu çalışmada, standart rota maliyetleri, uğrama maliyetleri ve rotadan sapma maliyetleri adı verilen gerçek hayat maliyetleri, açık uçlu araç rotalama problemlerinde ana maliyetler olarak ele alınarak model oluşturulmuştur. Problem NP-Zor yapıda olduğu için kesin çözüm üreten yazılımlar problemin çözümünde yeterli olmamaktadır. Metasezgiseller, akla yatkın bir sürede yeterince iyi sonuçlar elde etmek için iyi bir yol olduğundan çözüm, bir melez genetik algoritma ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Open vehicle routing problem (OVRP) is regarded as minimizing the total distance travelled by vehicles which are not returning to the depot, under some constraints. Actually, most of the logistic firms do not do the costing according to the total distance travelled. Mostly, there are preferred standardized courses for certain nodes. The costs arising from following these standard courses are the standard costs of the related nodes. In a route which has a node creating a standart cost, stop-by costs and standard route deviation costs should be added in order to reach the total cost of the route. In this study, OVRP is modeled with these real life costs which are named as standart routing costs, stop-by costs and route deviation costs. The problem is an NP-Hard problem and softwares giving exact solutions are inadequate in solving these problems. Since metaheuristic approach is a good way of having good solutions within a reasonable period of time, the problem is solved via a hybrid genetic algorithm.