Gizliliği korunmuş ortak filtreleme yöntemlerinin doğruluğunun kaba kümeler teorisi ile iyileştirilmesi
Improving accuracy of privacy-preserving collaborative filtering methods by rough sets theory
- Tez No: 458994
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CİHAN KALELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
İnternet kullanımının artmasıyla birlikte tavsiye sistemleri popüler hale gelmiştir. Tavsiye sistemlerinde kullanılan Ortak Filtreleme yöntemleri müşterilere çevrimiçi platformlar üzerinde ürün seçme konusunda yardımcı olmak için kullanılmaktadır. Bu yöntemlerin gizlilik, doğruluk, çevrimiçi performans, kapsama, çok seyrek veri seti ve ölçeklenebilirlik gibi bazı sorunları vardır. Bu sorunların üstesinden gelmek için Kaba Kümeler Teorisi kullanılabilir. Kaba Kümeler teorisi sistemin doğruluğunun iyileştirilmesi, kapsama performansının arttırılması amacıyla Ortak Filtreleme yöntemlerinde kullanılmaktadır. Ayrıca Ortak Filtreleme yöntemlerinin önemli sorunlarından birisi de gizliliktir. Bu sorunun üstesinden gelmek için Gizliliği-Korunmuş Ortak Filtreleme yöntemleri kullanılmaktadır. Ancak bu sistemlerde doğruluk ve gizlilik çakı¸san iki amaç olduğundan tavsiye sisteminin doğruluğunu düşürmektedir. Bu tezin amacı da Gizliliği-Korunmuş Ortak Filtreleme yöntemlerinin do˘gruluğunun iyileştirilmesi ve kapsama performansının arttırılmasıdır. Bu sorunların üstesinden gelmek için Kaba Kümeler Teorisinde ayırt edilemezlik ilişkisi kullanılarak geliştirilen ROUSTIDA algoritması kullanılmıştır. Bu yaklaşım gizliliği korunmuş bellek tabanlı, gizliliği korunmuş model tabanlı ve gizliliği korunmuş karma tabanlı üç farklı yöntemle test edilmiştir. Deneyler sonucunda Gizliliği Korunmuş Ortak Filtreleme yöntemlerinde doğruluğun ve seyrek veri sorunlarının iyileştiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Recommender systems have become popular with increasing use of Internet. Collaborative filtering methods which use recommender systems have been used in order to for selecting product over online platforms. There are some challenges such as privacy, accuracy, online performance, coverage, sparsity and scalability of these methods. Rough sets theory has been used in order to overcome these challenges. Rough sets theory has been used with the intent of improving accuracy, expansion of coverage and increasing online performance of the collaborative filtering methods. Privacy is one of the important issues of the collaborative filtering methods. After customers log in the system, this issue begins. Privacy-preserving collaborative filtering methods have been used to cope with this issue. However, these methods decrease accuracy of the recommender system. The purpose of this thesis is overcoming the issue of preserving of privacy. ROUSTIDA algorithm which improved using indiscernibility relation in the rough sets theory has been used to cope with this issue. This approach has been tested with three different algorithms, namely memory-based privacy-preserving, model-based privacy-preserving and hybrid privacypreserving. In result of experiments, accuracy and sparsity issues have been relieved in the privacy-preserving collaborative filtering methods.