Tenis sporuna katılan öğrencilerin motivasyonlarına ilişkin görüşlerinin incelenmesi: Bir durum çalışması
Examining the opinions of students participating in tennis sports regarding their motivation: A case study
- Tez No: 947206
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN FATİH KÜÇÜKİBİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu araştırmanın amacı tenis sporuna katılan öğrencilerin motivasyonlarını derinlemesine inceleyerek, bu motivasyonu artıran veya azaltan faktörleri belirlemektir. Araştırma kapsamında, öğrencilerin motivasyon düzeylerinin spora katılım sürekliliği, performans ve kişisel gelişim üzerindeki etkileri ele alınmıştır. Çalışmada nitel araştırma desenlerinden biri olan durum çalışması deseni kullanılmıştır. Araştırma verileri yarı yapılandırılmış görüşme formları ile elde edilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu, Türkiye'nin Mersin ilinde ders dışı tenis etkinliklerine katılan 16 lise öğrencisi oluşturmaktadır. Katılımcılar, amaçlı örnekleme yöntemi ile belirlenmiştir. Yarı yapılandırılmış görüşme formları aracılığıyla elde edilen veriler, betimsel analiz ve içerik analizi teknikleri kullanılarak değerlendirilmiştir. Görüşmelerden elde edilen veriler öncelikle anlamlı bütünler hâline getirilmiş; ardından bu veriler, önceden belirlenmiş temalar çerçevesinde düzenlenmiştir. Daha sonra içerik analizinde katılımcıların görüşlerinden elde edilen veriler dikkatli biçimde kodlanmış; tekrar eden ifadeler, ortak kavramlar ve örüntüler belirlenerek kodlara ayrılmıştır. Kodlar, içeriksel benzerliklerine göre kategorilere dönüştürülmüş, ardından bu kategoriler üst düzey yapılar olan temalar altında toplanmıştır. Her katılımcıya bir kod atanarak verilerin gizliliği korunmuş ve verilerin sistematik şekilde sunumu sağlanmıştır. Kodlanan veriler, doğrudan alıntılarla desteklenerek analiz bulgularına derinlik kazandırılmıştır. Araştırmanın bulgularına göre,“Tenise Başlama Motivasyonu Teması”,“Tenise Katılım Motivasyonu Teması”,“Tenise Devam Etme Motivasyonu Teması”olmak üzere üç temalı bir yapı ortaya çıkmıştır. Sonuç olarak; tenis sporu yapan öğrenciler için kendini geliştirme arzusu, fiziksel yeterlilik kazanma ve sosyalleşmenin önemli motivasyon kaynakları olduğu neticesine ulaşılmıştır. Bu kapsamda, öğrencilerin tenis sporunda kişisel gelişimlerini destekleyecek etkinliklerin artırılması, fiziksel yeterliliklerini geliştirecek antrenman programlarının düzenli olarak uygulanması ve sosyalleşmelerine olanak tanıyacak grup çalışmaları teşvik edilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine in depth the motivations of students participating in tennis and to identify the factors that increase or decrease this motivation. Within the scope of the research, the effects of students' motivation levels on sports participation continuity, performance and personal development were discussed. Case study design, one of the qualitative research designs, was used in the study. Research data were obtained through semi-structured interview forms. The study group consisted of 16 high school students who participated in extracurricular tennis activities in Mersin, Turkey. Participants were determined by purposive sampling method. The data obtained through semi-structured interview forms were evaluated using descriptive analysis and content analysis techniques. The data obtained from the interviews were first transformed into meaningful wholes; then these data were organized within the framework of predetermined themes. Then, in content analysis, the data obtained from the views of the participants were carefully coded; repetitive expressions, common concepts and patterns were identified and divided into codes. The codes were transformed into categories according to their contextual similarities, and then these categories were grouped under themes, which are high-level structures. By assigning a code to each participant, the confidentiality of the data was protected and the data were presented systematically. The coded data were supported with direct quotations to add depth to the analysis findings. According to the findings of the study, three themes emerged:“Motivation to Start Playing Tennis,”“Motivation to Participate in Tennis”and“Motivation to Continue Playing Tennis.”As a result, it was concluded that the desire for self-improvement, gaining physical fitness, and socialization are important motivational factors for students who play tennis. In this context, it is recommended that activities supporting students' personal development in tennis be increased, training programs to improve their physical fitness be implemented regularly, and group activities that enable socialization be encouraged.