Özel hayata ve hayatın gizli alanına karşı suçlar
Offences against privacy and confidentiality
- Tez No: 228173
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN FEYZİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bireyin özerk ve bağımsız şekilde hareket edebilmesinin ilk koşulu, dışarıdan, devletten veya toplumdan, gelebilecek kontrol ve baskılara direnebilmesidir. Bu noktada, kontrol ve baskıya karşı direnci sağlayan dayanak olarak, özel hayatın önemi belirginleşir. İnsanlar, kişiliklerini ve yaratıcılıklarını, başkalarının gözetiminden korunmuş, kendi duygu ve isteklerine göre biçimlendirilmiş bir ortamda geliştirebilirler. Özel hayat sayesinde birey, toplumsal hayata katılıp katılmama, katıldığı durumda da bunun düzeyini belirleme seçeneğine de sahip olur. Özel hayatın gizliliği hakkı çağdaş katılımcı demokrasilerinin de olmazsa olmaz koşulunu oluşturmaktadır. Bu nedenle tüm çağdaş hukuk sistemlerinde özel yaşamın gizliliği hakkı tanınmış ve korunmuştur.Kişinin yaşama alanı, öğretide üçe ayrılarak incelenmekte ve buna üç alan kuramı adı verilmektedir: Bu kurama göre kişinin yaşamı, kamuya mal olmuş / kamuya açık / ortak yaşam, özel yaşam ve gizlilik alanı / gizli yaşam olmak üzere üç alandan oluşur. Kamuya açık yaşam, kişinin başkalarının bilmesinden rahatsız olmadığı, tüm topluma açık olan ve toplumsal ilişkiler içinde gerçekleşen yaşamdır. Kişinin birlikte oturduğu, birlikte çalıştığı veya günün olayları üzerinde birlikte konuştuğu ve bu nedenle kişinin kendisine yakın olduğu kişilerle müşterek olan ve sadece bunlarla paylaştığı hayat olaylarının paylaşıldığı alana kişinin özel yaşam alanı denilmektedir. Kişinin tüm üçüncü kişilerden gizleyerek sadece kendisini ilgilendiren ve kapalı tutmak istediği hayat olaylarına kişinin hayatının gizli yaşam alanı adı verilir.Özel hayatın gizliliği hakkı; kişinin özel hayatının gizliliğinin hukuk dışı müdahalelerden uzak tutulmasında hukuk tarafından korunmaya değer görülen bir yararın varlığının tanınması anlamına gelir.Özel hayat hakkı ve özel hayatın korunması kavramına ilişkin uluslararası alanda bir çok düzenlemeler yapılmıştır. Özel hayat hakkının uluslararası sözleşmelerde yer alması nedeniyle ?uluslararası temel haklar? içinde yer aldığı kabul edilmektedirÖzel Hayatta ve Hayatın Gizli Alanına Karşı Suçlar yürürlükte olan 5237 sayılı TCK'nın Özel Hükümler Kitabının Kişilere Karşı Suçlar adlı ikinci kısmında ayrı bir bölüm olarak düzenlenmiştir.Kişiler arasındaki haberleşmenin gizliliğinin ihlâli suçu 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 132. maddesinde düzenlenmiştir. Kişiler arasındaki haberleşme içeriklerini ifşa edenin ve kendisi ile yapılan haberleşmelerin içeriğini diğer tarafın rızası olmaksızın ifşa edenin cezalandırılacağı maddenin devamında düzenlenmiştir.Kişiler arasındaki konuşmaların dinlenmesi ve kayda alınması suçu 133. maddede düzenlenmiştir. Buna göre kişilerin arasındaki alenî olmayan konuşmaları, taraflardan herhangi birinin rızası olmaksızın bir aletle dinleyen veya bunları bir ses alma cihazı ile kaydeden kişi; katıldığı alenî olmayan bir söyleşiyi diğer konuşanların rızası olmadan ses alma cihazı ile kayda alan kişi; bu fiillerden biri işlenerek elde edildiği bilinen bilgilerden yarar sağlayan veya bunları başkalarına veren veya diğer kişilerin bilgi edinmelerini temin eden kişi cezalandırılır. Bu konuşmaların basın yayın yoluyla yayınlanması hâlinde de aynı cezaya hükmolunur.Özel hayatın gizliliğinin ihlâli suçu genel olarak 134. maddede düzenlenmiştir. Gizliliğin görüntü veya seslerin kayda alınması suretiyle ihlâl edilmesi; kişilerin özel hayatına ilişkin görüntü veya seslerin ifşa edilmesi; fiilin basın ve yayın yoluyla işlenmesi durumları da bu maddede düzenlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The first condition of being independent and behaving individually of any person is due to anyone?s resistance against pressure and control coming from outside, government or society. In this manner, as a base of resistance against pressure and control, the importance of privacy is obvious. Persons may develop their personalities and creativities in an environment, away from the observation of the others and put them into a shape according to their wishes. Owing to privacy, any person may have the opportunity to decide whether to take part in a community and to determine its quality. The right of privacy is also a fatal requirement of the modern participant democracy. Therefore, in all modern law systems the right of privacy has been granted and protected.One?s area of life has been examined into three parts in doctrines. According to this, the life of a person has three areas as; common public life, private life and confidential life. Common public life is a kind of life which person does not suffer if it is known by the others, and which is open and take place in public. The place, where a person share it with the other people who are closed to that person with whom that person lives, works or talks together, has something in common about life, is the place of private life. The place, where anyone wants to hide and protect it from the other people, closed to outside and only interests the person, is called confidential life place.The right of confidentiality means to keep anyone?s life from unlawfulness and have a benefit which is worth to be kept and protected according to law.Many regulations have been made about the right of confidential life and protection of the privacy on the international area. Since the right of the privacy has taken a part in the international agreements, it is accepted to be present at ?International Fundamental Rights?.Offences Against Privacy and Confidentiality have been regulated as a separated section in Offences Against Persons, which is the second part of the book Private Sections regulated according to the Turkish Criminal code.Violation of Confidentiality of Communication has been regulated according to the article 132 of the Turkish Criminal Code. This article has been regulated as a following part of the article which determines the penalty of any person who discloses the content of communication without the consent of the speakers and discloses the conversation made with him/her without the consent of the other speakers.Offences of Eavesdropping and Recording of Conversations between Persons have been regulated according to the article 133 of the Turkish Criminal Code. According to this article, any person, who follows the private conversation between persons by means of a device or recording conversations by means of a sound recording device without consent of any of such persons, recording a private conversations he joined by means of a recording device without consent of other speakers, obtains benefit from the information or gives information to the other people or assists other people to obtain information, shall be sentenced. Where such conversation is published or broadcasted, the penalty to the imposed shall be the same.Violation of Privacy has been regulated in the article 134. The situations of the violation of privacy by means of recording sounds and images, disclosing anyone?s life by means of recording sounds and images and disclosing the information by means of publishing and broadcasting have been regulated in the same article.