Türkiye uydu haberleşme sistemlerindeki gelişmeler ve GPS uygulamaları
Developments in satellite communication systems in Turkey and GPS applications
  1. Tez No: 458996
  2. Yazar: MURAT TOPCU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. GÜLAY ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sivil Havacılık, Uçak Mühendisliği, Civil Aviation, Aircraft Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık Elektrik ve Elektroniği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmada uydu ve uzay kavramı hakkında genel bir bilgi verilmiş olup, uzay çalışmalarının kısa tarihçesi ve Türkiye'de uzay çalışmalarının tarihi konuları kısaca sunulmuştur. Tarih bilgisinin ardından uzayda görev yapan insan yapımı uyduları incelemek üzere uydu tanımı, yörünge kavramı ve yörünge tipleri üzerinde durulararak, yörüngelerin kullanıldıkları görev alanları, önbilgi olarak belirtilmiştir. Uyduların görev yaptıkları alanlar, haberleşme, gözlem, seyrüsefer, meteoroloji, bilimsel ve arama kurtarma amaçlı uydular ana başlıkları altında toplanmıştır. Her anabaşlığın altında, bu görev alanına ait görevleri icra eden uydular ve teknolojileri hakkında bilgiler sunulmuştur. Bu örnekler eski ve yeni tip teknolojileri de içerecek şekilde alt sistemleri ile birlikte verilmeye çalışılmıştır. Uzay, uydular ve teknolojilerini oluşturan bölümlerin ardından ülkemizde uzay alanında çalışmalar yapan veya yapmaya çalışan kurumlar ve ülkemiz açısından önemli Bilsat, Rasat, Göktürk ve Türksat gibi projeler hakkında genel bilgiler sunulmuştur. Bu tezde ayrıca, Türkiye'nin bundan sonraki süreçte uzay çalışmaları bağlamında yapması gerekenler sıralanarak Ülkemiz için çıkarımlarda bulunulmuştur. Bununla birlikte, PBN yaklaşmaların havacılık sistemi içerisinde varlığının artırılmasının yanı sıra Ülkemizdeki havaalanlarında yaygınlaştırılmasına vurgu yapılarak tekniğinden ve sağlayacağı faydalardan bahsedilmiştir.
Özet (Çeviri)
The thesis starts with a general background on space technologies and a brief history of its development, including a review of the earlier the activities which have taken place in Turkey. Areas of use of different satellites, their orbits and general missions are described. These are grouped under the topics of communication, observation (including meteorology), search and rescue, navigation, and science. Under each topic, characteristics, typical missions, and systems are given, with examples from new and old satellites. A brief history of space activities in Turkey is given, followed by a list and short description of the institutions in Turkey which have or may have connections with space technologies. In this thesis, we also find out what our country should do in the context of space studies in the future. However, it emphasizes the expansion of the PBN approach within the aviation system as well as the expansion in the airports in our country, and the technique and benefits it provides are mentioned.