Vakumlu ortamda ısıl bozundurma yöntemiyle aktif karbon üretimi
Production of activated carbon via thermal decomposition under vacuum atmosphere
  1. Tez No: 458997
  2. Yazar: BEYZA SARICAOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FUNDA ATEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada, biyokütle kaynağı olarak DDGS (Dried Distillers Grains with Solubles ) kullanılmış, azot ve vakum ortamlarında mikrodalga yardımlı kimyasal aktivasyonla aktif karbon üretilmiştir. Aktif karbon üretiminde her iki ortam için sıcaklık ve doyurma oranı birer değişken olarak seçilmiştir. Kimyasal aracı olarak ZnCl2 kullanılmış, doyurma oranları ise 0,5/1, 1/1, 2/1 şeklinde seçilmiştir. Karbonizasyon işlemi 450°C, 550°C, 650°C ve 750°C sıcaklıklarında gerçekleştirilmiştir. Elde edilen aktif karbonların BET ve FT-IR analizleri yapılmıştır. En yüksek yüzey alanlı aktif karbon (961,42 m2/g) vakum ortamında 550 °C'de ve 1/1 doyurma oranında gerçekleştirilen deney sonucu elde edilmiştir. BET analiz sonuçlarına göre seçilen aktif karbonların metilen mavisi giderim kapasitesi araştırılmıştır. En yüksek adsorpsiyon kapasitesi 550 °C'de ve 1/1 doyurma oranı şartlarında azot ortamında 186 mg/g, vakum ortamında 215 mg/g olarak gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, DDGS (Dried Distillers Grains with Solubles ) was used as the biomass source and activated carbon was produced by microwave assisted chemical activation under nitrogen and vacuum atmospheres. In each atmosphere, temperature and impregnation ratio were chosen as the parameters and ZnCl2 was used as chemical agent. Carbonization experiments were carried out at temperatures of 450 °C, 550 °C, 650 °C and 750 °C, with the impregnation ratio of 0,5 /1, 1/1, 2/1. The activated carbons produced from experiments were characterized by BET and FTIR. The activated carbon with the highest surface area (961,42 m2/g) was obtained at vacuum atmosphere at 550 °C and impregnation ratio of 1/1. Finally, activated carbons chosen according to BET analysis results were investigated methylen blue adsorption capasities. The maximum adsorption capasities were obtained at 550 °C and impregnation ratio of 1/1 both nitrogen (186 mg/g) and vacuum atmosphere (215 mg/g).