Avrupa Birliği telekomünikasyon ve bilişim teknolojileri ve Türkiye karşılaştırması
European Union telecommunication and information technologies and Turkey comparison
- Tez No: 250408
- Danışmanlar: PROF. DR. MUZAFFER DARTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, İşletme, Science and Technology, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Avrupa Birliği farklı alanlarda ortak politikalar geliştirmiştir. Mevcut politikalarının temel amacı, üye ülkeler arasındaki uyumu sağlayarak ekonomik, siyasal ve toplumsal anlamda güçlü bir Avrupa oluşturmaktır. Avrupa Birliği'nin bilişim ve telekomünikasyon alanındaki çalışmaları, bu amacı gerçekleştirmek için yürüttüğü politikalardandır.Bilişim ve telekomünikasyon teknolojilerinde yaşanan gelişmeler sonucunda dünyada iletişim, haberleşme, ticaret ve eğitim alanlarında hızlı bir etkileşim sağlanmıştır. Günümüzde sadece yeni teknoloji üreten şirketlerin ve bilişim teknolojilerini üreten sektörlerin ortaya çıkması değil, eski ekonomik esaslara dayanan (resource based) şirketlerin iletişim altyapılarını güçlendirip, internet ve bilgisayar yardımıyla faaliyet gösterebilmeleri de önem kazanmaktadır.Bilgi teknolojileri ve telekomünikasyon alanlarının en önemli getirisi, günlük hayatta yapılan işlere getirdiği hız ve kolaylık ile maliyetleri düşürmedir. Örneğin, Amerikan ordusu tarafından 1946 yılında geliştirilen ilk bilgisayar ENIAC, onluk sayı tabanında basit bir toplama işlemini saatler içerisinde yapabilirken, aynı işlem günümüzdeki çok basit bir cep telefonu ile bile saniyeden kısa sürelerde yapılabilmektedir.Avrupa Birliği'nin önemli politikalarından biri, ?Bilgi Toplumu? politikalarıdır. Bilgi toplumundan kasıt, bilginin ortaya çıkarılması, iletimi ve düzenlenmesinin en önde gelen ekonomik ve kültürel faaliyet olduğu toplumdur. Bu toplumun araçlarını bilgisayar, sabit telefonlar ile ve cep telefonları, televizyon oluştururken, altyapısı fiber optik ve bakır kablolar, GSM, radyo dalgaları ve uydu sistemlerinden meydana gelmektedir.Bu çalışmada, AB'nin telekomünikasyon ve bilişim politikalarının, tarihsel süreç içerisinde geçirdiği değişim ve gelişim incelenip, bu politikaların üretim süreçlerine, verimlilik ve rekabet gücüne etkisi ortaya konulmuştur . Çalışmada, küresel birer ekonomik güç olan ABD, Japonya ve Güney Kore'nin bilişim ve telekomünikasyon alanlarında yaptıkları çalışmalar, bu çalışmaların AB'nin politika oluşturmasındaki etkisi belirtilmiştir.Bu tez, AB üyeliğine aday olan Türkiye'nin, bilgi toplumu olma yolunda atmış olduğu adımları ve birlik müktesabatına uyum sürecinde yapmış olduğu çalışmaları ortaya koymaktadır. Türkiye'nin bilişim ve telekomünikasyon alanlarında yapmış olduğu çalışmalarda aksayan yönlerin yanında yapılan kaliteli çalışmalar da bu tezde değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
European Union has common politics in different areas. Main purpose for current politics is to provide harmony among member states and to form an economical, political and a social force. European Union?s eforts on information technologies and telecommunications is one of the politics to maintain these aims.As a result of information technologies, there has been a quick interaction among telecommunications, communication, trade and education areas. Today, not only appearing of new technology developing and information technology producing sectors, but also resource and old economy based companies that are strengthening their infrastructure have an increased importance.Most important profit of information technologies and telecommunications is speed that is brought to daily lives, easiness and decrease of costs. For example, first computer that was produced by American Army in 1946, had the ability to calculate simple summation in hours; whereas same process can be handled in less than a second by a simple cell phone today.One of the important politics of European Union is ?Knowledge Society? politics. By means of Knowledge Society, a society that finding, transmitting and organizing knowledge is the important economic and culturel fact, is pointed out. The instruments of this society is computers, phones, cell phones, television and its infrastructure is composed of fiber optic and copper cables, GSM, radio waves and satellite systems.In this study, European Unions? progress, change and imrovment of telecommunications and information technologies is examined and the effects of these politics on production processes, effectiveness and effects over competition is analyzed. As a global power, United States of America, Japan and South Korea?s politics about telecommunications and information technologies are summarized and effects of these actions over European Unions? politcs is analyzed.This thesis also states studies and process that Turkiye is going through to become a knowledge society and to adapt European Unions? politics. Besides Turkiye?s failing actions about information technologies and telecommunications, examples of high quality work are also stated in the thesis.