Site selection for floating photovoltaic (PV) panels on 8 HEPP reservoirs in Turkey by using analytical hierarchical process (AHP)
Türkiye'deki 8 HES rezervuarı üzerinde yüzer fotovoltaik (PV) paneller için analitik hiyerarşik proses (AHP) yöntemiyle yer seçimi
- Tez No: 765607
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF OĞUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, İnşaat Mühendisliği, Energy, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Yüzer Foto Voltaik (FPV) sistemlerden enerji üretimi, dünya çapında enerji talebinde giderek daha önemli bir rol oynaması beklenen, umut verici bir teknoloji alanıdır. FPV, elektrik altyapısını ve hidroelektrik santrallerini desteklerken mevcut enerji verimini artırabileceğinden geleneksel güneş enerjisine harika bir alternatiftir. Çok yönlü kriterleri kapsayan alan seçimi, FPV'lerin genel başarısını belirlemede kritik bir bileşendir. Bu çalışmanın amacı, Çok Ölçütlü Karar Verme yöntemlerinden biri olan Analitik Hiyerarşi Süreci ve Sıralı Ağırlıklı Ortalama yöntemi beraber kullanılarak, uygun alan seçimi analizi sunmaktır. Teknik, ekonomik ve sosyal alanlar ile ilgili 10 alan seçim kriteri belirlenmiş ve güneş enerjisi alanında uzman kişiler arasında anket çalışması yapılmıştır. Ardından, uzmanların kesin bir kararına varmak için, tutarlı anket sonuçları kullanılarak, fikir birliği analizi yapıldı. Bu analiz ile her bir alan seçim kriterinin göreceli ağırlıkları elde edildi. Daha sonra Türkiyenin farklı bölgelerinde, Yüzer Foto Voltaik sistem kurulabilecek rezervuara sahip 8 adet hidroelektrik santrali alternatif alan olarak belirlenmiştir. Ardından güneş enerjisi alanında uzman kişiler tarafından, her alternatif alanın, her bir seçim kriteri için kıyaslanmasının yapıldığı anket doldurulmuştur ve fikir birliği analizi yapılmıştır. Çalışmanın sonucunda, belirlenen her alanın FPV kurulumu için uygunluğu birbirine yakın görünse de, Aydın ilinde yer alan Kemer Hidroelektrik Santrali diğer alternatifler arasında en uygun alan olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Energy production from Floating Photo Voltaic (FPV) systems is a promising field of technology that is expected to play an increasingly significant role in worldwide energy demand. FPV is a great alternative to traditional solar energy since it can increase the existing energy yield while supporting the electrical infrastructure and hydropower stations. Encompassing multifaceted criteria, site selection is a critical component in determining the overall success of FPVs. The purpose of this study is to present a site selection suitability analysis using Analytical Hierarchy Process (AHP), which is one of the Multi-Criteria Decision Making (MCDM) methods combined with Ordered Weighted Averaging (OWA). 10 site selection criteria related to the technical, economic and social were identified and a questionnaire was conducted among the field experts of solar energy. Then, a consensus analysis was carried out using consistent questionnaire results to reach a definitive decision of experts. This analysis gives relative weights of each site selection criterion. After that, 8 Hydroelectrical Power Plants (HEPPs) having water reservoirs were selected in different locations of Turkey to establish Floating PVs. The solar energy experts filled another questionnaire to evaluate each selected site for each site selection criterion. Then a new consensus analysis is performed for selected sites. According to the result of the study, although every selected site's weight seems close to each other, Kemer HEPP, located in Aydın, Western Turkey, is found as the most feasible site among other alternatives to establish a Floating PV.