Doğal ortamdan yakalanan karabalık (Clarias gariepinus, Burchell, 1822) yavrularının kültüre alınması ve gelişiminin incelenmesi
Culture of wild african catfish (Clarias gariepinus, Burchell, 1822) fingerlings and investigation of their adaptation in culture condition
- Tez No: 459015
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN SEREZLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu çalışmada doğal ortamdan avcılık yolu ile yakalanan karabalık (Clarias gariepinus, Burchell, 1822) yavrularının (117,13±0,497 gr) kontrollü şartlar altında yetiştiriciliği irdelenmiştir. Çalışma 5 Mayıs – 5 Ağustos 2015 tarihleri arasında yürütülmüştür. Çalışma 3 grup halinde düzenlenmiş olup, her bir grup kendi içinde 3 tekerrürlü yapılmıştır ve toplamda 9 adet 200 litrelik polietilen tank kullanılmıştır. Her tankta 20 balık, toplamda 180 balık ile çalışma yürütülmüştür. Her gruba farklı miktarlarda yem verilmiştir. Deneme gruplarına verilen tank başına düşen ortalama yem miktarı sırasıyla, birinci grup 1149,07±0,897 gr, ikinci grup 1502,40±0,833 gr ve üçüncü grup 1863,07±0,926 gr'dır. Çalışma süresince su sıcaklığı, pH, çözünmüş oksijen, iletkenlik değerleri takip edilmiştir. Ortalama değerler sırasıyla 24,55±0,232ºC, 7,83±0,049, 5,35±0,294 mg/lt ve 954,43±22,731 µS/cm2 olarak belirlenmiştir. Bu çalışma sunucunda, doğadan yakalanan karabalık juvenil bireylerinin yetiştiricilik ortamına adapte olabileceği, belirli bir adaptasyon süresinden sonra verilen yemleri tüketebildikleri ve gelişim sağladıkları ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, we investigated of adaptation and growing of wild African catfish (Clarias gariepinus, Burchell, 1822) fingerling (117,13±0,497 gr) under controlled conditions. The study was performed between 5 May and 5 August 2015. The study was arranged in 3 groups, each group was carried out 3 repititions within itself and 9 total 200 liters of polyethylene tanks were used. In each tank, 20 fish, 180 fish in total were studied. Each group was given different amounts of feed. The average amount of feed per tank given to the experimental groups was 1149,07±0,897 gr in the first group, 1502,40±0,833 gr in the second group and 1863,07±0,926 gr in the third group. Water temperature, pH, dissolved oxygen, conductivity values were followed during the study average values were detected 24,55±0,232°C, 7,83±0,049, 5,35±0,294 mg/lt and 954,43±22,731 μS/cm2, respectively. As a result, it has been revealed that the coronavirus juvenile individuals caught from the nature can adapt to the aquaculture environment and can develop and consume the feeds given after a certain adaptation period.