Thermal modeling and experimental verification of actively driven rotary turning process
Tahrikli döner tornalama işlemlerinin modellenmesi ve deneysel doğrulanması
- Tez No: 459034
- Danışmanlar: PROF. DR. ERHAN BUDAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Havacılık, savunma, otomotiv, enerji gibi birçok endüstrinin artan talepleriyle beraber, daha kuvvetli daha yüksek güç/ağırlık oranına sahip süper alaşımlar kullanılmaya başlandı. Bu yeni malzemeler, onları aşırı şartlarda dahi koruyabildikleri üstün mekanik ve kimyasal özellikleri sebebiyle ihtiyaç duyulmaktadırlar. Bu özellikleri sebebiyle işleme sırasında geleneksel malzemelere kıyasla daha çok sorun çıkarmaktadırlar. Bu malzemeleri işlemek, geleneksel yöntemlerle daha yüksek kesme sıcaklıklarına ve yüksek kesme kuvvetlerine sebep olurlar. Bu sıkıntılar takım ömrünü ve bitmiş parçanın kalitesine yansımaktadır.Dönel tornalama, ürün kalitesinden ve verimlilikten taviz vermemek için bu sıkıntılara çözüm olabilir. Takımın kendi ekseni etrafında dönmesi, iş parçasıyla temaz eden kesme yüzeyinin sürekli olarak değişmesini sağlar ve temas eden her bölümünün bir sonraki temas anından önce soğumasına izin verir. Bu sayede takım sıcaklıkları daha düşük seviyede tutulur, takım aşınması azalır ve üretkenlik artar. Bu tezin asıl amacı tahrikli dönel tornalama (TDT) işleminin geliştirilmesi amacıyla işlem boyunca takım üzerinde ısı oluşumu ve dağılımı modeli geliştirmektir. Bu model sayesinde dönel tornalama işleminde ideal kesme parametreleri belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu modeli doğrulamak için çeşitli kesme parametrelerinde ve iş parçalarında termal kamera ile deneysel sıcaklık ölçümleri yapılmıştır. Model ve deneyler ile bu değişkenlerin etkileri incelenmiştir ve karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the increasing demand in several industries, including aviation, aerospace, defense, automotive, energy, different materials for better performance, higher strength to weight ratio such as superalloys are started to be used. These newly used materials are needed due to their superior mechanical and chemical properties, which can be maintained at extreme conditions that also makes them strenuous for the machining procedures, thus being labeled difficult to machine alloys. Machining these materials with the conventional methods result in high cutting temperatures and stresses that lead to a problematic operation. The effects of these problems are seen in the form of higher cutting forces and higher cutting temperatures that mostly reflect on the tool life and the quality of the finished product. To overcome these problems in turning operation a different approach is taken by changing the tool instead of compromising the machining quality and productivity. Rotary cutting tools are introduced as a solution, as the tool has a continuous cutting edge that rotates around its axis and by this way ensuring that the tool is kept cooler. With the rotary movement, the tool distributes and reduces the heat, at every instant of the cutting process a cooler part of the tool comes in contact with the workpiece thus decreasing the temperature during the machining process. This leads to longer tool life and higher surface quality on the finished product. The main aim of this thesis is to understand and expand the knowledge on actively driven rotary turning (ADRT) tools and its mechanics. For this, a heat generation and distribution model is developed, to be able to define machining parameters for these tools in advance. The model is verified with experimental measurements with a thermal camera. Tool temperature for various different cutting conditions and workpieces were investigated. Results of the model are compared with experiments; effects of these conditions are examined and analyzed.