VLS tekniği ile bakır oksit (CuO) nanotellerin üretimi ve karakterizasyonu
Sythesis and characterization of copper oxide (CuO) nanowires by VLS technique
  1. Tez No: 459047
  2. Yazar: ECE AKTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH SEVİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nanobilim ve Nanomühendislik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nanomalzeme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada, CuO nanoteller Buhar-Sıvı-Katı (VLS) tekniği ile Cu altlıklar üzerine başarılı bir şekilde büyütülmüştür. Cu altlık hidrotermalli ön aşamadan sonra, atmosfer ortamında ve tüp fırın içerisinde kendiliğinden oksitlenmesi sağlanmıştır. Bu teknikte nanotellerin büyüme karakteristikleri ve özellikleri; difüzyona, hidrotermal yönteme, kristal yüzeyine, sistemdeki basınç ve sıcaklık farklılıklarına, sistem içerisinde tutulma süresine, oluşan damlacığın termodinamik davranışına, altlığın boşluklu yapıya sahip olup olmamasına bağlı olmaktadır. Bu nedenle elde edilen nanotellerin karşılaştırılmalı olarak analiz edilmesi amacıyla Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM), X-ışını Kırınımı (XRD) ve RAMAN kullanılmıştır. Bu nanotellerin oluşum sürecindeki nanoyapıların belirlenmesi için de Enerji Dağılımlı X-Işını Spektrometresi (EDX) kullanılmıştır. Elde edilen deneysel bulgulara göre sıcaklık artışında (350-400-500-600˚C) nanotel sayısının ve çapının arttığı gözlemlenmiş olup, süredeki artışta (30-60-120-240dk) ise nanotellerin boylarının yükseldiği tespit edilmiştir. Sonuç olarak elde edilen deneysel bulgular, diğer deneysel bulgu ve teorik verilerle karşılaştırıldığında iyi bir uyum içerisinde olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, CuO nanowires have been grown on the Cu bases with the technique of Vapor-Liquid-Solid (VLS) accomplishedly. After appraisal phrase with Cu base hydrothermal, it has been supplied to be oxidized in the atmosphere environment and within the tube oven by itself. In this technique, the growth features of nanowires depend upon the diffusion, the hydrothermal method, the facet, the differences of pressure and temperature in the system,the retention time in the system, the thermodynamic bahaviour of the droplet composed and whether the base has a celluar structure or not. For that reason, Scanning Electron Microscope (SEM), X-Ray Diffraction (XRD) and RAMAN have been used for the purpose that the composed nanowires are analyzed reciprocatively. Energy Dispersive X-Ray Spectrometer has been also used to be defined the nanostructure in the process of formation of these nanowires. According to experimental findings acquired, it has been observed that the number and size of nanowire have increased in temperature rise (350-400-500-600 centigrade degree), and the heights of the nanowires have increased during the rise of temperature (30-60-120-140 minutes). Consequently, the experimental findings acquired have been mainted that they are in compliance by comparison with other experimental findings and theoretical data.