Linalool monomerinden plazma polimerizasyonu ile antibakteriyal ince film elde edilmesi
Preparation of antibacterial thin films obtained from linalool by using plasma polymerization
- Tez No: 459046
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET MAVİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Gıda Mühendisliği, Kimya, Physics and Physics Engineering, Food Engineering, Chemistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nanobilim ve Nanomühendislik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada linalool monomerinin plazma polimerizasyon tekniği kullanarak cam alttaş yüzeyinde ince filmleri (ppLin) sentezlendi ve bu filmlerin antibakteriyal etkisi incelendi. Plazma polimerizasyon ünitesi, linalool monomerinin 20W ve 15W elektrik akımlarında 15 ve 30 dakika sürede ve 500mTorr basınçta cam alttaşların yüzeylerinde ince film oluşturmak için kullanıldı. Sentezlenen ppLin FTIR, SEM, AFM analizi yapıldı. İnce filmlerin hidrofilik karakteri temas açısı ölçümleri yapılarak belirlendi. ppLin'in fonksiyonel grupları, E.coli (ATCC25922) ve S. aureus'a (ATCC29213) karşı antibakteriyal özellikleri test edildi. Elde edilen sonuçta en iyi antibakteriyal adezyon etkiyi E. coli için 20W 15 dakikada üretilen ppLin ince filmleri ve S. aureus için 20W 30 dakikada üretilen ppLin ince filmleri gösterdi. ppLin ince filmleri antibakteriyal etkileri McFarland 0,5 standardına göre belirlendi. 20W 15 dakikada üretilen ppLin ince filmleri, E.coli sayısında ilk gün %6 azalma dördüncü gün sonunda %10 azalma sağladı. 20W 30 dakikada üretilen ppLin ince filmleri, S. aureus sayısında ilk gün %4 azalma dördüncü günün sonunda %87 azalma sağladı.
Özet (Çeviri)
In this study, antibacterial effect of the thin film (ppLin) synthesized linalool monomer on the surface of glass substrate by using plasma polymerisation technique was investigated. The plasma polymerization unit was used to form a thin film of linalool monomer at 20W and 15W electrical currents for 15 and 30 minutes and at 500mTorr pressure on the surfaces of glass substrate. FTIR, SEM, AFM analyzes were performed for the synthesized ppLin. The hydrophilic characterization of the surface was determined by measuring contact angle of samples. Antibacterial properties of ppLin against E.coli (ATCC 25922) and S.aureus (ATCC 29213) were tested. The result have showed that the best antibacterial adhesion effect was for ppLin thin films produced at 20W for 15 minutes at E.coli and at 20W for 30 minutes at S.aureus. Antibacterial effects of ppLin thin films were determined according to McFarland 0.5 standard. 20W for 15 minutes of ppLin thin films resulted in 6% reduction on the first day and in 10% reduction at the end of the fourth day of E. coli examination. 20W for 30 minutes of ppLin thin films resulted in 4% reduction on the first day and in 87% reduction at the end of the fourth day of S.aureus examination.