Koyun yünü hidrolizatından mikrobiyal pepton üretimi
Production of microbial pepton from sheep wool hydrolisate
  1. Tez No: 459048
  2. Yazar: ABDULHADİ FIRAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MESUT TAŞKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoteknoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Peptonlar veya protein hidrolizatları esas olarak mikrobiyal kültür ortamında organik azot kaynakları olarak kullanılırlar. Bunlar, en pahalı besiyeri bileşenlerinden biri olarak kabul edilir. Son çalışmaların amacı yeni tasarlanmış bir kimyasal yöntem vasıtasıyla koyun yünden mikrobiyal pepton üretmek ve elde edilen peptonun endüstriyel ve / veya biyoteknolojik açıdan ciddi öneme sahip bazı mantar ve bakteriler için bir büyüme substratı olarak kullanılabilirlik testi yapmaktı. BULGULAR: Yün peptonun (YP) hazırlanması alkalin hidroliz ve nötralizasyon adımları ile gerçekleştirildi. KOH (2,5 N) ve H3PO4 (%85 çözelti) hidroliz ve nötralizasyon aşamaları için sırasıyla kullanıldı. Kül analizi, YP'nin yüksek protein (67,8 g/100 g) ve kül (29,2 g/100 g) seviyelerine sahip olduğunu gösterdi. YP'deki en fazla bulunan aminoasit glutamik asittir (8175 mg/100 g). YP'nin nispeten yüksek miktarda sistine sahip olduğu da gösterildi. Sırasıyla mantarlar ve bakteriler için YP konsantrasyonları 5 ve 6 g / L olarak belirlendi. Test edilen bakterilerin, Staphylococcus aureus YP ortamında çok düşük bir büyüme gösterdi. YP'nin, üç test mikroorganizması (Saccharomyces cerevisiae, Bacillus subtilis ve Penicillium chrysogenum) için orta düzeyde bir büyüme performansı sağladığı bulundu. Aspergillus niger için en yüksek biyo kütle üretimi (8,17 g/L) YP ile elde edildi. Diğer ticari test peptonlarına kıyasla, test bakterisi Escherichia coli için YP içeren kültür ortamında ikinci en yüksek biyokütle üretimine ulaşıldı. Bu çalışmanın sonuçlarına dayanarak, YP'nin, özellikle A. niger ve E. coli gibi test edilen organizmaların bazıları için umut verici bir besiyeri bileşeni olduğu sonucuna varılabilir. Bu çalışmada yünlerin funguslar ve bakteriler için pepton kaynağı ya da besleyici bileşen olarak kullanılması ilk defa gösterildi. Bu çalışmada hem ülkemize ekonomik getiri sağlayan yeni bir ürünün ve yöntemin geliştirilmesi hem de dünya literatürü için orijinal değere sahip yeni bulguların elde edilmesi amaçlandı.
Özet (Çeviri)
Peptones or protein hydrolysates are mainly used as organic nitrogen sources in microbial culture media. They are accepted as one of the most expensive cultivation substrates. The purposes of the recent work were to generate the microbial peptone from sheep wool via a newly designed chemical method and to test the feasibility of the obtained peptone as a growth substrate for some fungi and bacteria having industrial and/or biotechnologically important importance. RESULTS: The preparation of wool peptone (WP) was performed via alkaline hydrolysis and neutralization steps. KOH (2,5 N) and H3PO4 (85% solution) were used for the hydrolysis and neutralization steps, respectively. The ash analysis indicated that WP possesed high protein (67,8 g /100 g) and ash (29,2 g/100 g) levels. The major amino acid in WP was glutamic acid (8175 mg/100 g). WP was shown to posses relatively high amount of cystine. WP concentrations of 5 and 6 g/L were determined as optimal for the fungi and bacteria, respectively. Of the tested bacteria, Staphylococcus aureus showed too weak growth in WP medium. WP was found to provide growth performance at moderate level for three test microorganisms (Saccharomyces cerevisiae, Bacillus subtilis and Penicillium chrysogenum). The highest biomass production (8,17 g/L) for Aspergillus niger was attained with WP. When compared to the other commercial test peptones, second highest biomass production for the test bacterium Escherichia coli was reached in the cultivation medium containing WP. Based on the results from this study, it can be concluded that WP is a promising medium component for some of the tested organisms, particularly A. niger and E. coli. Utilization of wools as peptone source or nutritional component for fungi and bacteria was demonstrated for the first time in the present work. In this study, both development of a new product and method providing economic income to our country and the obtaining of new findings having original value for world literature are aimed.