Atık koyun yününden hazırlanan alkalin hidrolizatın mısır bitkisinin beslenmesine ve gelişimine etkisi
The effect of alkaline hydrolysate prepared from waste sheep wool on the nutrition and growth of maize plant
  1. Tez No: 826063
  2. Yazar: BURAK KABAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu çalışmada, artan dozlarda atık koyun yününün alkalin hidrolizatından elde edilen gübrenin ve farklı oranlarda kimyasal gübre ile birlikte toprağa uygulanması sonucu mısır bitkisinin gelişimine etkisi araştırılmıştır. Bu amaçla 5 kg toprak alan saksılara 0.1, 0.5 ve 1 g kg-1 olacak şekilde koyun yünü hidrolizatı ile beraber %50, %75 ve %100 oranlarında olacak şekilde temel kimyasal gübre uygulanmıştır. Çalışmada bitki yaş ve kuru ağırlıkları ve bitkide toplam azot, fosfor, potasyum, kalsiyum, magnezyum, demir, bakır, çinko ve mangan miktarları belirlenmiştir. Bununla birlikte çalışmada kullanılan atık yün hidrolizatının azot, fosfor, potasyum, kalsiyum, magnezyum, demir, bakır, çinko, mangan içerikleri ile beraber yapısal ve fonksiyonel özellikleri TGA ve FTIR analizleri ile belirlenmiştir. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre, yün hidrolizatı ile kimyasal gübre uygulamaları istatistiki olarak bitki kuru ağırlığı, N, P, Ca, Cu ve Zn konsantrasyonlarını artırmıştır. Bitki yaş ağırlığı üzerine sadece kimyasal gübre uygulamaları önemli bulunmuş iken, K konsantrasyonu üzerine ise yün hidrolizatı uygulamaları önemli olmuştur. Sunulan bu tez çalışması ile, kimyasal gübre uygulamalarının atık koyun yünü hidrolizatı ile birlikte uygulanması sonucunda bitkisel üretimde mevcut temel gübre uygulamalarını destekleyici bir uygulama olabileceği ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of fertilizer obtained from the alkaline hydrolysate of waste sheep wool in increasing doses and the application of chemical fertilizers at different percentages to the soil on the growth of maize plant was investigated. For this purpose, 0.1, 0.5 and 1 g kg-1 wool hydrolysate was applied with basic chemical fertilizer at the rates of 50%, 75% and 100% to the pots with 5 kg soil. Plant fresh and dry weights and total nitrogen, phosphorus, potassium, calcium, magnesium, iron, copper, zinc and manganese amounts in the plant were determined. In addition, nitrogen, phosphorus, potassium, calcium, magnesium, iron, copper, zinc, manganese contents of the waste wool hydrolysate used in this study, meanwhile its structural and functional properties were determined by TGA and FTIR analyses. According to the results obtained from the research, plant dry weight, N, P, Ca, Cu and Zn amounts increased in the interaction of wool hydrolysate and chemical fertilizer applications. While the fresh weight of the plant increased only due to the application of chemical fertilizers, regardless of the wool hydrolysate, the amount of K increased with the application of wool hydrolysate regardless of chemical fertilizer rates. The increase in the amount of Mg, Fe and Mn in the plant was statistically insignificant.As a result of this study; it is thought that the application of waste wool hydrolysate together with chemical fertilizer as a supplement fertilizer may be effective.