Van'da koyun yetiştiriciliğinin genel yapısı ve çiftlik faaliyetleri
General Structure and Farm Activities of Sheep Breeding in Van
- Tez No: 511522
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUĞDAT YERTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada, Van ilinde faaliyet gösteren koyunculuk işletmelerinin yapısal ve yetiştiricilik özellikleri incelenmiştir. Bu maksatla Van ili ve 13 ilçedeki TÜİK koyun sayısı verileri dikkate alınarak belirlenen 453 adet işletmede koyun yetiştiriciliği yapılan işletmelerin genel yapısı ve çiftlik faaliyetleri uygulamalarına ait soruları içeren anket uygulaması yapılmıştır. Yapılan araştırma sonucunda yetiştiricilerin ancak %40,1'nin yetiştirici birliklerine üye olduğu, %52,6'lık bir oranda ilkokul mezunu olduğu, koyunculuğu % 56,2 oranda aile ihtiyacını karşılamak için yaptığı, işini severek yapma oranı %72,6, koyunculuk yapma nedenleri arasında yer alan baba mesleği %65,1 ile ilk sırada yer aldığı, bilgi kaynağı olarak %65,1 oranda geleneksel yöntemleri kullandıkları, koyunculuk dışında %58'le tarla tarımı ile uğraştıkları, ürettikleri sütün %91'ni kendilerinin işlediği, yünü kendi ihtiyacı için kullananların oranı %74,8 olduğu, gübreyi yakıt olarak kullananların oranı %90,1, mera kullanımının %74,3, yayla kullanımının %50,8 oranlarda olduğu, giderlerinin %84,2'nin yem olduğu, yetiştiricilerin ancak %38,2 veteriner hizmeti aldığını ve işletmelerde mevcut ağılların %44,2'lik bir oranda briket yapı malzemesinden %56,9'luk bir oranla da 1-15 yıllık yapılardan oluştuğu belirlenmiştir. Koyunculuk mevcut kaynakları değerlendirmek ve bu alanda istihdam oluşturmak bakımından bölge için çok önemli bir alandır, ancak bunun günümüz şartlarına uygun bir yetiştiricilik şekline kavuşturulması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the structural and breeding characteristics of sheep farms operating in Van province were examined. For this purpose, a questionnaire including the questions about the general structure of the farms and the practices of the farm activities were conducted in 453 farms determined by Considering the number of sheep in Van and 13 provinces of TUİK. As a result of the research, it was found that only 40.1% of the farmers were members of the farmers' unions, 52.6% of them were primary school graduates, 56.2% of them were in the first place with the job done to meet their family needs, 72.6% liked the job, 65.1% of the father occupation among the causes of sheep raising, 65.1% of them use traditional methods, 58% of them were working with field farming other than sheep breeding, 91% of breeders operate milk itself, 74.8% of those who use wool for their own needs, 90.1% of those who use fertilizer as fuel, 74.3% of the use of pasture, 50.8% of the use of plateau for grazing, 84.2% of the expenditures were feed, only 38.2% of the farmers received veterinary services, 44.2% of sheep pens are made of briquettes, 56.9% of sheep pens were composed of 1-15 year old structures. Sheep is a very important area for the region in terms of assessing the available resources and creating employment in this area, but it needs to be shaped in accordance with today's conditions.