Erzurum Havalimanı terminal binasının enerji analizi ve net sıfır enerjili bina formuna dönüştürülmesinin incelenmesi
Energy analysis of Erzurum Airport terminal building and investigation of retrofitting it to net zero energy building
- Tez No: 459053
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET YILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Termodinamik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
Dünyada kullanılan enerjinin %40'ı binalarda tüketilmektedir ve binalarda alınacak önlemler ve değişikliklerin enerjide önemli tasarruflar oluşturacağı yaygın kabul edilen bir gerçeklik olmuştur. Belirli süre içerisinde tükettiği kadar enerji üreten binalar olarak tanımlanan Net Sıfır Enerjili Binalar (nZEB), bina enerji kullanımını önemli oranda azaltırlar ve binaların enerji açısından kendine yeterli olmasını sağlarlar. Bu tezin temel amacı, Türkiye'nin en soğuk iklim bölgesinde bulunan Erzurum Havalimanı Terminal Binasının enerji performans karakteristiklerini analiz etmek ve binayı Net Sıfır Enerjili Bina (nZEB) formuna dönüştürmektir. Bina; gerçek izolasyon seviyeleri, ısıtma, soğutma, ve iklimlendirme (HVAC) ekipmanları ve cihazları olan durumda EnergyPlus bina enerji simülasyon programı kullanılarak simüle edilmiştir. Terminal binasının gerçek enerji tüketimi ile simülasyon sonucu elde edilen tüketimi karşılaştırılmıştır. Önce“Bina Enerji Talebinin Azaltılması”kapsamında yapılacak iyileştirmelerin, ardından“Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Kullanılması”kapsamında yapılacak iyileştirmelerin enerji ve ekonomik değerlendirmesi yapılmıştır. Böylece her bir iyileştirmenin kazanımları belirlenmiştir. Erzurum Havalimanı Terminal Binasının net sıfır enerjili bina formuna dönüştürülmesinin önemli enerji tasarrufları sağlayacağı ve CO2 salınımını azaltacağı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
40% of the energy used worldwide is consumed in buildings, and it is well known that measures and changes in the buildings can yield substantial savings in energy. Net-zero energy buildings (nZEB) produce as much energy as they consume over a defined period, significantly reduce building energy use and enable buildings to become energy self-sufficient. The main objectives of this study are to analysis the energy performance characteristics of Erzurum Airport Terminal Building, located in the coldest climate of Turkey and to convert it net zero energy building. The building was simulated with real insulation levels, heating, ventilation, and air conditioning (HVAC) equipment, and appliances by using EnergyPlus building energy simulation software. A comparison is made between the real energy consumption and the energy consumption by simulation of the Terminal Building. Decreasing the energy demand of the building and then the integration of renewable energy into building designs are examined and evaluated in energy and economic terms. The value of employing each measures and changes was explored. The results showed that the retrofitting Erzurum Airport Terminal Building to net zero energy building can lead to substantial energy saving and CO2 emission decrease.