Tek tesirli bindirme bağlantılarında düşük çevrim yorulmasının incelenmesi
Investigation of low cycle fatigue about adhesively bonded single lap joint
- Tez No: 459054
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN ÖZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mekanik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Yapıştırıcı ile birleştirilmiş bağlantılar; yüksek mukavemetli olması, gerilme dağılımlarının düzgün ve yorulma dayanımının iyi olması gibi avantajları nedeniyle cıvata, perçin, kaynak ve lehim gibi klasik birleştirme yöntemlerine alternatif olarak kullanılmakta olup, bu bağlantılar her geçen gün daha da önem kazanmaktadır. Özellikle havacılık ve uzay sektörü gibi ağırlığın kritik öneme sahip olduğu alanlarda, güvenilir bir şekilde bağlantı yapılabilmesi nedeniyle tercih edilmektedir. Bu çalışmada tek tesirli yapıştırma bağlantısı yapılmış olan malzemelerin düşük çevrimli yorulması deneysel olarak incelenmiştir. Yapılan çalışmalarda birleştirilmiş alüminyum ve çelik numuneler kopma yükleri altındaki değişken yüklere maruz bırakılarak, düşük çevrim sayıları tespit edilmiştir. Çalışmalar sonucunda çelik malzeme kullanılarak yapılan tek tesirli yapıştırma bağlantısının yorulma ömrünün alüminyum malzemeye göre daha fazla olduğu gözlenmiş, ayrıca bağlantı uçlarında yapıştırıcı taşırılmasının çelik malzemenin bağlantı ömrünü çok fazla artırdığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Because of their advantages such as offers high strength abilty, formation of uniform stress distribution upon loading and high fatigue resistance, adhesively-bonded joints being used in place of traditional mechanical fasteners, such as bolt, rivet, weld, and solder. So this adhesive joints are getting important day by day. Especially in the sectors such as aerospace and space where heaviness have critically important, this adhesively-bonded joints are preferred due to highly reliable joints. In this present work, low cycle fatigue of the materials which adherends of adhesively bonded single-lap joints were investigated experimentally and numerically. At the tests, the material of aluminum and steel were subjected to load which under breaking load and their low number of cycles are detected. As the result of the studies, it was concluded that the fatigue life of adhesively bonded single lap stainless steel specimens was higher than of the aluminum specimens. In addition, it was also observed that adhesive overflow from the joint ends increase the fatigue life of steel specimens significantly.