Yapışma bağlantılı kompozit levhalar üzerinde çevresel şartların etkisi
The effect of environmental conditions on adhesive connection composite plates
  1. Tez No: 543166
  2. Yazar: ENGİN KOYUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GURBET ÖRÇEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmada, yapışma bağlantılı kompozit levhalar üzerinde çevresel şartların etkisi deneysel olarak incelenmiştir. Yapışma bağlantılı olarak hazırlanan, tek tesirli bindirme bağlantılı, tek tesirli yamalı bağlantılı, çift tesirli yamalı bağlantılı ve levhalar olmak üzere dört farklı numune geometrisi üzerinde sıcak suyun etkisi incelenmiştir. Çalışmada, her geometride fiber takviye açısı (örgülü) [00]8 ve [450/-450/00/900]s olmak üzere iki çeşit cam fiber takviyeli epoksi kompozit levha kullanılmıştır. Tek tesirli bindirme bağlantısında, bindirme uzunluğu her iki oryantasyona sahip kompozit numuneler için 25 mm ve 35 mm olarak belirlenmiştir. Tek ve çift tesirli yamalı bağlantılarda kullanılan yamalar için ise levha ile aynı ve levha ile farklı fiber oryantasyonları kullanılmıştır. Levhaların her iki oryantasyonda genişlikleri 25 mm ve 30 mm olarak ele alınmıştır. Bütün numuneler 40 0C, 60 0C ve 80 0C sıcaklığa sahip suyun içerisinde 15 gün, 30 gün ve 45 gün süre ile bekletilmişlerdir. Süre sonunda numunelerin nem emilim oranları tespit edilerek, kendi aralarında karşılaştırılması yapılmıştır. Aynı zamanda süre sonunda çekme testine tabi tutulan numunelerin hasar yükleri de tespit edilerek, karşılaştırılmaları yapılmıştır. Yapılan deneysel çalışmada; fiber takviye açısı [00]8 olan cam fiber takviyeli epoksi kompozit numunelerden elde edilen hasar yük değerlerinin, fiber takviye açısı [450/-450/00/900]s olan cam fiber takviyeli epoksi kompozit numunelerden elde edilen hasar yük değerlerinden daha fazla olduğu tespit edilmiştir. Çekme testi sonucu kuru numunelerden elde edilen maksimum hasar yük değerinin, sıcak suda bekletilen numunelerden elde edilen hasar yük değerlerinden daha fazla olduğu tespit edilmiştir. Numunelerin en fazla nem emilim oranının ve en düşük hasar yük değerlerinin 80 0C sıcak suda 45 gün süre ile bekletilen numunelerden elde edildiği tespit edilmiştir. Bu anlamda sıcak suda bekleme süresi ve suyun derecesi arttığı zaman numunelerin emilim oranlarının arttığı ancak maksimum hasar yük değerlerinin sıcaklık derecesine de bağlı olarak düştüğü tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of environmental conditions on bonded composite sheets was investigated experimentally. The effect of hot water was investigated on four different sample geometries, which were prepared in connection with bonding, with single effect overlap connection, single effect patched connection, double effect patched connection and sheets. In the study, two different types of glass fiber reinforced epoxy composite sheets were used in each geometry, including fiber reinforcement angle (woven) [00]8 and [450/-450/00/900]s. For the single-effect thrust joint, the thrust length was determined as 25 mm and 35 mm for the composite samples with both orientations. In the patch orientation used in the single and double acting patched connections, the samples with the same and different orientation with the plate were used in the patch orientation. The plates are considered as 25 mm and 30 mm in both orientations. All samples were kept in water with a temperature of 40 0C, 60 0C and 80 0C for 15 days, 30 days and 45 days. At the end of the period, the absorption rates of the samples were determined and compared between each other. At the same time, the maximum damage loads of the samples subjected to tensile test were determined and compared. In the experimental study; damage load values obtained from glass fiber reinforced epoxy composite samples with fiber reinforcement angle [00]8 were found to be higher than glass fiber reinforced epoxy composite samples with fiber reinforcement angle [450/-450/00/900]s. As a result of the tensile test, it was determined that the maximum damage load value obtained from the dry samples was higher than the damage load values obtained from the samples kept in the hot water. It was determined that the highest moisture absorption rate and the lowest damage load values of the samples were obtained when it was kept in 80 0C hot water for 45 days. In this sense, it was determined that the absorption rate of the samples increased when the waiting time and degree of hot water increased, but the maximum damage load values decreased depending on the temperature level.