Gökkuşağı alabalığı (Oncorhynchus mykiss)'nın üreme özellikleri ve iki farklı ticari yemin yavruların büyümeleri üzerine etkileri
Reproduction traits of rainbow trout (Oncorhynchus mykiss) and effects of two different commerical feeds on the growth of fry
  1. Tez No: 459073
  2. Yazar: İSMAİL KARADAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESAT MAHMUT KOCAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmada, 11 adet dişi ve 11 adet erkek gökkuşağı alabalığın (Oncorhynchus mykiss)'dan 48.776 adet döllenmiş yumurta elde edilmiştir. Bu yumurtaların kuluçka süresi 36 gün ve kuluçka randımanı %93,37 olarak bulunmuştur. Besin kesesini tüketmiş olan gökkuşağı alabalıkları 90 gün süre ile A ve B marka ticari yemlerle beslenmiştir. Besleme sonunda kondisyon faktörü A ve B yemlerinde sırasıyla 0,96±0,03 ve 0,99±0,02; organsal indeks ise 8,68±0,21 ve 9,24±0,33 olarak belirlenmiştir. A ve B marka yemle beslenen guruplar arasında yukarıda ki parametrelerde istatistiki olarak önemli fark bulunmamıştır (p>0,05). Büyüme parametrelerinden olan spesifik büyüme oranı A yeminde 2,76±0,04, B yeminde 2,59±0,09; protein etkinlik oranı A yeminde 1,85±0,09, B yeminde 1,59±0,11; yem değerlendirme oranı ise A yeminde 0,99±0,05, B yeminde 1,15±0,08 olarak belirlenmiştir. Guruplar arasında istatistiki olarak önemli fark bulunmamıştır (p>0,05). Deneme süresince canlı ağırlık artışı A yemi ile beslenen grupta 0,83 g'dan 90 gün sonunda 9,87±0,28 g'a, B yemi ile beslenen grupta ise 0,83 g'dan 90 gün sonunda 8,93±0,28 g'a yükselmiştir. Hepatosomatik indeks değerleri A ve B yeminde sırasıyla 1,03±0,05 ve 0,78±0,04 olarak hesaplanmıştır. Canlı ağırlık artışı ve hepatosomatik indeks yönünden guruplar arasında istatistiki olarak önemli farklar bulunmamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
In this study, 11 female and 11 male rainbow trout broodstock were used. A total of 48.776 fertilized eggs were determined. Incubation period of eggs were 36 days with 93.37% hatching yield. After absorption of yolk sac, the fry were fed with A and B brand name commercial feeds for 90 days. At the end of feding period, condition factors and tissue indexes of A and B groups were determined as 0.96±0.03, 0.99±0.02 and 8.68±0.21; 9.24±0,33 respectively. There were no significant differences (p>0.05) between the groups with respect to condition factors and tissue indexes. Growth parameters such as specific growth rate, protein efficiency ratio and feed conversion ratio from A and B feeds were deterermined as 2.76±0,04, 2.59±0,09; 1.85±0,09, 1.59±0,11 and 0.99±0,05, 1.15±0,08 respectively. There were no significant differences between gropus considering all of these parameters (p>0.05). After a 90 day of feeding, mean live weights of the groups fed with A and B feeds were increased from 0.83 g to 9.87±0,28 g and from 0.83 g to 8.93±0,28 g respectively. Hepatosomatic indexes of A and B were calculated as 1.03±0,05 and 0.78±0,04 respectively. There were no significant differences between A and B groups with respect to live weight increases and hepatosomatic indexes (p>0.05). Mean weighted proportional growth of A and B groups were calculated as 215,46±7,96; 196,79±7,96 respectively.