Kaynak alabalığı (Salvelinus fontinalis)'nın üreme özellikleri ve iki farklı ticari yemin yavruların büyümeleri üzerine etkileri
Reproduction traits of brook trout (Salvelinus fontinalis) and effects of two different commerical feeds on the growth of fry
  1. Tez No: 459072
  2. Yazar: ALPARSLAN IŞIK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ESAT MAHMUT KOCAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu araştırmada, 7 adet dişi ve 7 adet erkek kaynak alabalığı (Salvelinus fontinalis)'ndan 12.942 adet döllenmiş yumurta elde edilmiştir. Bu yumurtaların, kuluçka süresi 43 gün ve kuluçka randımanı %92,73 olarak bulunmuştur. Besin kesesini tüketmiş ve 0,34 g. ağırlığa ulaşmış olan kaynak alabalıkları 90 gün süre ile A ve B marka yemlerle beslenmişlerdir. Kondisyon faktörü besleme süresi sonunda gruplar için 0,97±0,02 ve 1.01±0,01; organsal indeks ise sırasıyla 11,32±0,44 ve 11,09±0,35 olarak belirlenmiştir. İki farklı ticari yemle beslenen guruplar arasında istatistiki olarak fark belirlenmemiştir (p>0,05). Büyüme parametrelerinden olan spesifik büyüme oranı A yeminde 3,54±0,03; B yeminde 3,53±0,01; protein etkinlik oranı A yeminde 2,05±0,04 iken B yeminde 1,95±0,03; yem değerlendirme oranı ise A yeminde 0,89±0,01, B yeminde 0,93±0,01 olarak belirlenmiş, gruplar arasında istatistiki olarak fark bulunmamıştır (p>0,05). Deneme süresince ortalama canlı ağırlık artışı A yemi ile beslenen grupta 0,34 g'dan 9,87±0,96 g'a B yemi ile beslenen grupta ise 0,34 g'dan 8,93±0,45 g'a yükselmiştir. Canlı ağırlık artışı yönünden guruplar arasında istatistiki olarak önemli fark bulunmamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
In this study, 7 female and 7 male rainbow trout broodstock were used. A total of 12.942 fertilized eggs were determined. Incubation period of eggs were 43 days with 92.73% hatching yield. After absorption of yolk sac, the fry with 0.34 g were fed with A and B brand name commercial feeds for 90 days. At the end of feding period, condition factors, tissue indexes of A and B groups were determined as 0.97±0.02; 1.01±0.01 and 11.32±0.44; 11.09±0.35 respectively. There were no significant differences (p>0.05) between the groups with respect to condition factors, hepatosomatic indexes and tissue indexes. Growth parameters such as specific growth rate, protein efficiency ratio and feed conversion ratio from A and B feeds were deterermined as 3.54±0.03; 3.53±0.01 - 2.05±0.04, 1.95±0.03 and 0.89±0.01, 0.93±0.01 respectively. There were no significant differences between groups considering all of these parameters (p>0.05). After a 90 day of feeding, mean live weights of the groups fed with A and B feeds were increased from 0.34 g to 9.87±0.96 g and from 0.34 g to 8.93±0.45 g respectively. There were no significant differences between A and B groups with respect to live weight increases (p>0.05). Mean hepatosomatic indexes of A and B groups were calculated as 1.54±0.28; 1,42±0.13 respectively.