Aralık–değerli bulanık TOPSIS yöntemi ile yatırım fırsatlarını değerlendirme
Evaluation of investment opportunities with interval-valued fuzzy TOPSIS method
  1. Tez No: 459104
  2. Yazar: NAIYER MOHAMMADI LANBARAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uygulamalı Matematik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmanın amacı, karar verme analizinde Aralık- değerli bulanık kümeleri temel alarak TOPSIS yöntemini genişletmektir. Birinci bölümde öncelikle bulanık mantığın tarihçesi, uygulama alanları, bulanık küme teorisi, bulanık sayılar ve onların işlemleri tanımlanmıştır. İkinci bölümde, karar verme teorisi, süreci ve modelleri anlatılmıştır. Sonra çok kriterli karar verme ve hemen ardından Aralık- değerli bulanık TOPSIS yöntemi adım adım anlatılmıştır. Son bölümde ise Aralık – değerli bulanık TOPSIS yöntemi kapsamlı bir şekilde yatırım fırsatların değerlendirmek üzere kullanılmış ve uygulama sonuçları ve proje ile ilgili öneriler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is extend the TOPSIS method based on interval-valued fuzzy set in decision analysis. In the first part, the history of fuzzy logic, application areas, fuzzy set, fuzzy numbers and their operations are defined. In the second part, decision making theory, decision making process and models are explained. Then, multi-criteria decision-making, Interval-valued fuzzy TOPSIS method step by step are explained. In the last part, Interval - Valued Fuzzy TOPSIS method has been used to evaluate investment opportunities. After that implementation results and recommendations related to the project was given.