Bikompleks değişkenli holomorf fonksiyonların cebirleri
  1. Tez No: 45917
  2. Yazar: ÖZLEM ÖZMEN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NURHAYAT İSPİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi BİKOMPLEKS DE?İŞKENLİ HOLOMORF FONKSİYONLARIN CEBİRLERİ Özlem ÖZMEN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Matematik Anabilim Dalı Danışman : Yard. Doç. Dr. Nurhayat İSPİR 1995, Sayfa : 135 Jüri : Yard. Doç. Dr. Nurhayat ÎSPÎR Prof. Dr. Sabahattin BALCI Yard. Doç. Dr. Ali Ahmet ÖÇAL Bu tezde İR reel sayılar cümlesi ile, C kompleks sayılar cümlesi, sırası ile, C0 ve Cj ile gösterilecektir. Bikompleks sayılar cümlesi; xı, x2,x3, x4 e£0 velı =- 1 icuixx + ı1x2,x3+i1x4 e G^ olup xl + jlx2 +İ2X3 +İlİ2x4 : Xı,...,X4 G £0, i\ = i| = -1, \{l2 = İ2İı} z1+i2z2:z1,z2 ??l5i2 =-l} olarak tanımlanmaktadır. ej =(l + İ!İ2)/2 ve e2 =(l-iıi2)/2,C2 de idempotent elemanlar olmak üzere Z!+i2z2 bikompleks sayısı (zj- iız2)ej +(zj +iız2)e2 biçiminde idempotent elemanlanmn kompleks kombinasyonu olarak ifade edilecektir. Bu gösterimden yararalanarak V Zj + i 2z2 e X için f : X - > C2 fonksiyonu f(zj +i2z2) = fj(zı -i1z2)e1 +f2(zj +i2z2)e2 eşitliği ile tanımlanarak f nin holomorfik olması için gerek ve yeter koşullar verilecektir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis ALGEBRAS OF HOLOMORPBIC FUNCTIONS OF BICOMPLEX VARIABLE Özlem ÖZMEN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Mathematics Supervisor Assist. Prof. Dr. Nurhayat ÎSPİR 1995, Page: 135 Jury: Assist. Prof. Dr. Nurhayat İSPİR Prof. Dr. Sabahattin BALCI Assist. Prof. Dr. Ali Ahmet ÖÇAL In this thesis, the set of real numbers, IR is denoted by C0 and Cj denotes the complex numbers C An element in Cj is a number of the form xi +iix2'xi»x2? &oM =-!. The set C2 is defined as follows; C2 ={x1 + ijx2 +i2x3 +İ!İ2X4: xl5,x4 eC0, if =i| =-l,i]i2 =i2ii} or, c2 ={zı+İ2z2:zi»z2 e?1,i2=-l}. Every bicomplex number z1+i2z2 can be represented as the complex combination (zı-iız2)eı +(zi +12z2)e2 °f me idempotent elements et = (1 + ^)72, e2 = (l - ixi2)/2. We define the function f:X-»