Trichogramma embryophagum (Hartig) ve T. turkeiensis kostadinov (Hymenoptera : trichogrammatidae)'in karşılaştırmalı hayat tabloları üzerinde araştırmalar
  1. Tez No: 45918
  2. Yazar: CEM ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. M. OKTAY GÜRKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Trichogramma turkeiensis Kostadinov ve T. embryophagum (Hartig)'un 4 farklı sıcaklık (15±1, 20±1, 25±1 ve 30±1°C\ % 60-70 orantılı nem ve 14 saat aydınlık: 10 saat karanlık ortamda- hayat tabloları oluşturulmuştur. Her iki parazitoid türünde de 15±1°C sıcaklıkta dişi bireylere ranstlanılmadığı için bu sıcaklık derecesi ne kitle üretimi ne de biyolojik savaşım programlarında önerilmemiştir. Sıcaklık 20±1°C den 30±1°C ye çıkarıldığında doğal artış kapasitesi (rm)'nin her bir sıcaklık derecesinde 20±1°C sıcaklıktaki doğal artış kapasitesine oranla daha yüksek olduğu saptanmıştır. Her iki parazitoid türünde de 30±1°C sıcaklığın ekonomik kitle üretimi ve başarılı biyolojik savaşım programlan için uygun olduğu sonucuna varılmıştır. Her iki parazitoid türünde de bu sıcaklıkta net üreme gücü (Ro) (7! turkeiensis? 19.66 dişi/dişi/ömür, T. embyophagum: 22.88 dişi/dişi/ömür)'nün düşük olmasına karşın çok kısa süren ortalama döl süresi (To) (T. turkeiensis: 10.27 gün, T. embryophagum: 10.03 gün), her iki parazitoid türü için doğal artış kapasitesi (rm) (71 turkeiensis: 0.290 dişi/dişi/gün, T. embryophagum: 0.312 dişi/dişi/gün),nin en yüksek değere ulaşmasına neden olmuştur. Aynı zamanda elde edilen bu sonuçlarla, her iki parazitoid türünün sıcak bölgelere kolayca adapte olabileceği kanısına varılmıştır. ANAHTAR KELİMELER : Trichogramma turkeiensis- T. embryophagum-Ephestia kuehniella-hayat tabloları - Biyolojik mücadele
Özet (Çeviri)
Life table studies of Trichogramma turkeiensis Kostadinov and T. embryophagum (Hartig) were conducted at various fluctuating temperatures (means±5°C),from 15 to 30°C, 60-70 % relative humidity and 14 L: 10D photoperiod. Among investigated temperatures, 15±1°C for both parasitoid species was suitable for neither economical mass rearing nor succesful biological programe due to the fact that any female was occurred at this temperature in their progeny. When the temperature was increased from 20±1°C to 30±1°C, the intrinsic rate of natural increases (rm) at each temperature were higher than 20±1°C for both parasitoid species. 30±1°C for both parasitoid species was the most eligible temperature for economical mass rearing and successful biological control programe. At this temperature for both parasitoid species, the net reproduction rates (Rq) (T. turkeiensis: 19.66 female/female/life, T. embryophagum: 22.88 female/female/life) were lower. However, because of lower the mean generation times (T0) (T. turkeiensis : 10.27 day T. embryophagum 10.03 day) for both parazitoid species, the intrinsic rate of natural incireases (rm) (T. turkeiensis: 0.290 female/female/ day T. embryophagum: 0.312 female/female/day) were higher. At the same time, these results may explain that both parasitoid species could be easily adapted to hot areas. KEY WORDS : Trichogramma turkeiensis - T. embryophagum Ephestia kuehniella - life tables - Biological control