Öğrenme ortamı olarak üniversite müzelerinin mekansal açıdan irdelenmesi
Architectural analysis of university museums as a new learning environment
- Tez No: 459188
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HİKMET GÖKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bina Bilgisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 238
Özet
Son yıllarda bilgi kavramı ve öğrenme biçimleri üzerine düşüncelerin çeşitlenmesiyle birlikte, yeni öğrenme yaklaşımları geliştirilmiştir. Önceleri, bilgi kişiye doğrudan aktarılan bir kavram iken, günümüzde kişi tarafından alınması, çeşitli yöntemlerle yapılandırılarak oluşturulması gereken bir kavram haline gelmiştir. Öğrenme yaklaşımlarının çeşitlenmesi, beraberinde yeni öğrenme çevrelerinin oluşumunu getirmektedir. Bilginin doğrudan verildiği formal eğitim kurumları yerine, kişinin keşfederek, yorumlayarak, sentezleyerek bilgiyi oluşturabileceği informal öğrenme ortamları yaratılmaktadır. Bu bağlamda ele alınan müzeler sağladıkları atölyeler, koleksiyonlar, gösterimler, seminerler gibi araçlarla informal öğrenmenin sağlandığı kurumlardır. Tez kapsamında incelenen üniversite müzeleri ise formal eğitim kurumu olan üniversitelerin, ürettikleri bilgiyi informal bir ortamda ziyaretçilere aktarmasıyla önemli bir yere sahiptir. Kurulum amaçları ve koleksiyonları çeşitlilik gösterse de temel hedefleri üniversitede gerçekleştirilen çalışmalara kaynak sağlamak ve bu çalışmaları halka aktarmaktır. Bu süreçte izledikleri yöntemler de yeni öğrenme yaklaşımlarından etkilenerek geliştirilmiştir. Üniversite müzelerinin misyonlarını geliştirmeleri ve uygun öğrenme ortamlarını sağlamalarında konumlarından sergi elemanlarına kadar her türden mekân nitelikleri önemli bir yere sahiptir. Ancak dünyada ve Türkiye'de bulunan üniversite müzeleri incelendiğinde mekânsal nitelikleri ve işleyiş bakımından oldukça farklı yapılarda oldukları görülmüştür. Tezin amacı üniversite müzelerinin bir öğrenme ortamı olarak ele alınarak mekânsal açıdan gerektirdiği niteliklerin irdelenmesidir. Bu doğrultuda dünyada ve Türkiye'de bulunan farklı koleksiyonlara sahip üniversite müzeleri işleyiş bakımından ve mekânsal olarak incelenmiştir. Öğrenme yaklaşımlarının mekânsal olarak nasıl karşılık bulduğu ve bunların öğrenme üstündeki etkileri tespit edilmiştir.Son bölümde ise Türkiye'de ve dünyada bulunan üniversite müzelerinin karşılaştırmalı analizi yapılmış, ülkemizde üniversite müzeciliğinin geliştirilmesi ve mekân niteliklerinin iyileştirilmesi için yapılması gerekenler tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, new learning approaches have been developed, with the diversification of ideas on the learning styles and formation of knowledge. In the past, knowledge was a concept that allows the person to be directly conveyed, but today, it has become a concept that needs to be structured by various methods. Diversification of learning approaches brings with it the formation of new learning environments. Instead of formal education institutions where information is provided directly, informal learning environments are created in which one can create knowledge by exploring, interpreting and synthesizing. In this context, museums are informal learning institutions with provided tools such as workshops, collections, demonstrations, seminars. The university museums examined in the scope of the thesis have an important place where the universities as a formal education institutions, transfer the information they produce to the visitors in an informal environment. Although the aims and collections are diversified, these museums mainly aim both to provide resources to work in universities and to transfer these studies to the public. The methods they followed in this process were developed by being influenced by new learning approaches. Space qualities from location to exhibition design have an important place on developing the mission of the university museum and in providing appropriate learning environment. However, when the university museums in the world and Turkey are examined, it is seen that they are quite different structures in terms of spatial qualities and functioning. The aim of the thesis is to investigate the concept of the university museum and examine the spatial qualities that it needs in terms of space as a learning environment. In this direction, university museums that have different collections in the world and in Turkey, have been examined in terms of their functioning and spatial qualities. The spatial responses of learning approaches and their effects on learning have been determined. The missing aspects and potentials of university museums in Turkey tried to be determined. In the last part, a comparative analysis of the university museums in Turkey and in the world was carried out; the necessary things to be done in order to improve the university museum and their spatial qualities in our country have been detected.