Earthquake induced landslides
Depremin oluşturduğu heyelanlar
- Tez No: 459187
- Danışmanlar: PROF. DR. NECDET TÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uygulamalı Jeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Deprem heyelanların ana tetikleyici faktörlerinden biridir. Heyelanların oluş nedeni iki başlıca alanı kapsar: Sismoloji ve yer kayması mekaniği. Bu çalışmada, dünyada 1998 ve 2015 yılları arasında heyelanlara yol an depremler incelenmiştir ve depremi tetikleyen faktörler değerlendirilmiştir. Bu depremlerin neden olduğu heyelan verileri kapsamlı ve titiz bir incelemeyle gerçekleştirilmiştir. İkinci olarak, heyelan oluşma olasılığını değerlendirmek için veri eksikliğinde 1949 Karaburun 2009 Karonga depremleri DKAMK ve CBS programları uygulanarak incelenmiştir. Bu çalışmada, depremin neden olduğu heyelanlar büyük ölçüde iki ana parametre sınıfı tarafından kontrol edilir. i) deprem özellikleri (büyüklük, pik yer ivmesi veya Arias şiddeti, dış merkez(episentır merkezüssü ve çatlak dinamikleri), (ii) yer özellikleri (jeoloji, tektonik ve topografya). Sonuçlar, deprem büyüklüğü ve pik yer ivmesinin heyelanları sismik olarak harekete geçirmiş olmasına karşın aralarındaki ilişkinin orantılı olmadığını göstermiştir. Ancak, deprem süresi ogesiyle birleştirildiğinde pik yer ivmesi ve heyelanlar arasında oldukça pozitif bir korelasyon elde edilmiştir. Negatif bir korelasyon heyelanlara karşı odak derinliği ve toprak kaymalarına karşı depremin merkezi ve arıza rüptürü mesafe için elde edilmiştir. Jeoloji heyelan oluşumunun güçlü bir kontrolü olduğunu gösterir ; çoğu heyelanlar diğer litolojik birimlerden daha çok sedimanter kayaçlarda meydana gelir ve heyelanların oluşumu asılı duvarlarda bindirme fayları üzerinde yoğunlaşmıştır. Topoğrafik olarak, toprak kaymaları genellikle eğim 30 dereceden 40 dereceye ulaşıncaya kadar artan eğim açısı ile artmaktadır ve daha sonra artan şev eğimiyle birlikte azalmaktadır. Heyelanlar veriler olmayan bir durumda, çalışma DKAMK ve CBS programı uygulaynarak heyelan oluşma olasılığını değerlendirmek için çalışılmıştır. Bu çalışmada, depremin tetiklediği heyelan oluşma olasılığının Karaburun depremi ve aşağısında bulunan Karonga depremi için nispeten yüksek olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Earthquake is among the principal triggering factors of landslides. Triggering of landslides revolves around two principal domains: seismology and landslides mechanics. In this study, earthquakes that induced landslides between 1998 and 2015 in the world were investigated and the factors that contributed to the landsliding activities were evaluated. This was accomplished through a comprehensive and meticulous review of data on landslides that were caused by the earthquakes. Secondly, the 1949 Karaburun and the 2009 Karonga earthquakes were investigated as case studies to assess the possibility of occurrence of landslides in the absence of data by applying CAMEL and GIS programs.It emerged that the triggering of landslides by earthquakes is greatly governed by two main classes of parameters: (i) the earthquake parameters (magnitude, peak ground acceleration or Arias intensity, epicentral and rupture dynamics), (ii) the site parameters (geology, tectonic setting and topography). The results indicate that there is no proportional correlation between magnitude and Peak Ground Acceleration against seismically induced landslides. However, a fairly positive correlation between peak ground acceleration and landslides is obtained when earthquake duration component is integrated. Landslides concentration tends to decrease as focal depth increases and as fault length and distance from the epicentre increases. Geology also show a strong control of landslides occurrence; most earthquake induced landslides occur in sedimentary rocks more than any other lithological unit and the occurrence of landslides is concentrated on thrust faults in hanging walls. Regarding topography, the landslides concentration generally increases with increasing slope angle until the maximum is reached in the 30 - 40 degrees category, and then drops as slope gradient augment.In a case where landslides data is not available, the study attempted to assess a possibility of occurrence of landslides by applying CAMEL and GIS program. It emerged that the possibility of occurrence of earthquake induced landslides was relatively high for the Karaburun earthquake, Turkey and below par in case of Karonga earthquake, Malawi.