Seferihisar'daki turizm yapılarının sürdürülebilir tasarım ilkeleri doğrultusunda incelenmesi
Examination of tourism buildings in Seferihisar in accordance with sustainable design principles
- Tez No: 459189
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKNUR TÜRKSEVEN DOĞRUSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bina Bilgisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 213
Özet
Dünya üzerinde tüketilen enerjinin büyük bir kısmını yapılar oluştururken turizm yapıları da son yıllarda artan sayısıyla bu tüketimin önemli bir kısmını oluşturmaktadır. Yapıların çevreye ve insan sağlığına olumsuz etkilerinin azaltılması isteği sonucunda çok kapsamlı bir tanım olan“sürdürülebilirlik”kavramı ve olgusu ortaya çıkmış ve mimarlığı etkilemeye başlamıştır. Bu tez çalışmasının amacı, sürdürülebilir ve çevreye duyarlı yapıları inşa etmenin doğal çevrenin korunması için gerekli olduğundan hareketle tasarım sürecinde dikkate alınması gereken sürdürülebilir turizm yapısı tasarım ilkelerini oluşturmak ve önemli bir turizm kıyı yerleşimi olan Seferihisar'ın sürdürülebilir turizm potansiyelini, Cittaslow sonrası işletmeye açılan turizm yapıları üzerinden değerlendirmektir. Bu araştırma kapsamında Seferihisar'ın sahip olduğu tüm kaynaklar, potansiyeller, konum, fiziksel yapı ve doğal çevre stoku incelenmiştir. Bu amaçlar doğrultusunda çalışmanın ilk bölümünde çalışmanın amacı, kapsamı ve yöntemi anlatılmıştır. İkinci bölümde çevre, enerji ve sürdürülebilirlik gibi temel kavramlar açıklanarak sürdürülebilirlik ve mimari tasarım ilişkilerine dikkat çekilmiştir. Üçüncü bölümde turizm olgusu ve turizm yapılarının sürdürülebilirliği ele alınmıştır. Çalışmanın dördüncü bölümünde; Seferihisar ilçesinin sürdürülebilir turizm özellikleri ve bu özelliklerin geliştirilmesi için yapılan çalışmalar anlatılmıştır. Çalışmanın son bölümü olan“Sonuç”bölümünde tüm incelemeler ve belirlenen kriterler sonucunda seçilen turizm yapıları üzerinden karşılaştırmalar yapılarak değerlendirmeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
When a large part of the energy consumed all over the World is constituted by buildings, increasing number of tourism structures comprise an important part of is consume also in recent years. As a result of reducing the negative impacts of the buildings on the environment and on human healt, the phenomenon of“sustainability”which is a comprehensive term arised. The aim of the thesis is that the sustainable tousim potentials of Seferihar district in İzmir and interpret to studies in Seferihisar in terms of whether the potentials support. Also, sustainable tourism buildings in the region of Seferihisar to investigate the relevance of the sustainable city image. In the scope of this research, all sources, potentials, location, physical characteristic and natural enviromental stock of Seferihisar were analyzed. Therefore, the first stage of this study explains the goal, scope and method of the study. Afterthat, the main concept like environment, energy and sustainable are explained also these concepts and their sustainable architecture relations are highlighted in the second stage. Also, the third stage is about that tourism phenomenon and sustainable tourism structures are examined. In the fourt stage of this study; sustainable tourism features of Seferihisar and sustainability of these features are explained. 30% of the tourism building types in Seferihisar, which correspond to different types opened after the Cittaslow movement, have been examined in detail. In the last part of the study,“Conclusion”, all the reviews and the selected criteria were compared with the selected tourism projects and made evaluations.