Yerel halkın Cittaslow algısı: Seferihisar ve Gökçeada karşılaştırılması
The cittaslow perception of local people: Seferihisar and Gökçeada comparison
- Tez No: 580544
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT AKSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Yerel kültürler, popüler kültürün etkisinde kalarak git gide yok olmaktadır. Modernleşme olarak görülen bu değişimler toplumlara, çeşitli faydalar sağlasa da bazı değerlerin yok olmasına ve kültürlerin birbirinin aynısı haline gelmesine neden olabilmektedir. Cittaslow hareketi ise şehirlerin kendine ait özelliklerini ve değerlerini korumayı amaçlayan bir harekettir. Ayrıca Cittaslow hareketi, turizmin neden olabileceği kültürel yozlaşma, doğa tahribatı ve çevre kirliliği gibi birçok olumsuz etkiye engel olmayı hedeflemektedir. Bu şekilde turizmin gelişiminde önemli rolü olan yerel halkın, turizme bakışı olumlu yönde etkilenecektir. Bu çalışmada Türkiye'de yerel halkın Cittaslow algısının nasıl olduğunu belirlemek ve elde edilen bilgiler doğrultusunda Seferihisar ve Gökçeada'daki uygulanan Cittaslow hareketlerinin karşılaştırılmasını yapmak amaçlanmıştır. Çalışma sonucunda katılımcıların sakin şehir algısına en çok etkiyi yapan sosyo-ekonomik faktörler olurken, çevresel faktörlerin etkisinin beklenenin altında olduğu görülmüştür. Gökçeada ve Seferihisar'daki yerel halkın Cittaslow'a bakış açılarının birbirine yakın olduğu söylenebilir. Cittaslow'un çevresel ve sosyo-kültürel etkilerinden bekâr katılımcıların daha memnun oldukları görülmüştür. Ayrıca kamu sektöründe çalışanların özel sektör çalışanlarına ve esnafa göre çevresel etkileri daha olumlu değerlendirdikleri sonucuna ulaşılmıştır. Gökçeada ve Seferihisar halklarının Cittaslow algıları arasında belirgin bir farklılık görülmemiştir. Her iki yöre halklarının da genel olarak Cittaslow'a olumlu baktıkları sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Tourism has become one of the most popular sectors of the 21st Century, due to the increase in the income levels of people, the development of technology in many areas, and the need to evaluate leisure time. Local cultures are disappearing under the influence of popular cultures. These changes, which are seen as modernization, can cause the societies to lose some values even though they provide various benefits, and the cultures become the same. The Cittaslow movement is a movement aimed at protecting the city's own characteristics and values. In addition, the Cittaslow movement aims to prevent many negative effects such as cultural corruption, destruction of nature and environmental pollution which may cause tourism. In this way, the local people, who have an important role in the development of tourism, will be affected positively in the way of tourism. This study aimed to make the local population in Turkey in line with the information obtained to determine how and perception of Cittaslow Seferihisar and the comparison of the Cittaslow movement in Gokceada applied. As a result of the study, participants were found to be socio-economic factors that had the greatest effect on slow urban perception, while the effect of environmental factors was below expectations. It can be said that the views of the people of Gökçeada and Seferihisar towards Cittaslow are close to each other. While single participants were more satisfied with Cittaslow's environmental and socio-cultural impacts, there was no difference in socio-economic impact from marital status. In addition, employees in the public sector have reached the private sector employees and the results they have evaluated positively for environmental impacts more positively. There was no significant difference between Cittaslow perceptions of Gökçeada and Seferihisar peoples. Both local communities have generally reached a positive outlook for Cittaslow.