Büyükşehir belediyesi olma sürecinde Muğla ilinde ulaşım planlama politika, ilkeleri ve pratikleri
Policy, principles and practices of transportation planning in the procees of becoming a metropolitan municipality of Mugla
  1. Tez No: 459199
  2. Yazar: BUKET ÇAVUŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HİLMİ EVREN ERDİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Ulaşım; özellikle 21. yüzyılın postmodern anlayışıyla, bireylerin toplumsal yaşam içerisindeki kültür eksenli etkilerini yönlendiren ve yöneten, hatta ve hatta toplumsal sınıfları ayıran güçlü bir kavramı olma yönünde evrilmiştir. Dolayısıyla üst ölçekte bölge ve kentler düzeyinde, daha alt ölçekte de günlük yaşam düzeyinde sürece bakıldığında ulaşım ve yatırımlarının tarihsel süreç içerisindeki etkilerini izlerken, siyasi, politik ve ekonomik birçok girdi ve çıktıyı aynı düzlemde tariflemek gerekmektedir. Siyasi ve politik düzeyde merkezi ve yerel ölçekte ulaşım ile ilgili farklı kapsamlarda görev ve sorumlulukları bulunan çok sayıda kurum ve kuruluş bulunmaktadır. Yerel ölçekte belediyeler ve büyükşehir belediyeleri ulaşım yatırımlarını ve planlamasını yönlendiren kurumlar olarak ön plana çıkmaktadır. Bu çalışma literatürde ulaşım kavramını kentlinin günlük hayatını programlayıp yönetmek adına kullanılan en güçlü kavram ve aslında en güçlü politika, ilke ve pratik olarak tüm arz, talep ve deneyimleri birleştiren bir kavram olan ulaşım ana planlarını ve bu planların sistematiğindeki kavramları merkeze koymaktadır. Bu kapsamda da ulaşım ana planlarının hazırlanmasından sorumlu kent yönetimleri ile bunlara ilişkin bir yönetim biçimi değişikliği olarak 6360 sayılı Kanunun ortaya koyduğu yeni yapının ulaşım üzerindeki olası etkisi bu çalışmanın tartışma konusunu oluşturmaktadır. Bu kanun düzenlemesi ulaşım planlaması ve dolayısıyla ulaşım ana planı açısından iki bağlamda tartışılabilecek bir durumu ortaya çıkarmaktadır. Bunlardan ilki, mevcut büyükşehir belediyeleri için yetki ve sorumluluk sahasının değişimi, diğeri ise il belediyelerinin büyükşehir belediyesi statüsünü kazanmaları ve yetki ve sorumluluk sahasının il sınırına dayandırılması ile ilgilidir. Bu tez kapsamında 6360 sayılı Kanun düzenlemesi ile nüfus büyüklüğü dikkate alınarak oluşturulan yeni yönetim yapısının ulaşım ve ulaşım planlaması açısından irdelenmesi, 30 büyükşehir belediyesi için hizmet alanı, nüfus, yoğunluk, mesafe gibi değişkenler açısından eski ve yeni büyükşehir belediyelerinin benzerliklerinin ve farklılıklarının karşılaştırılarak tespit edilmesi ve tartışılması amaçlanmıştır. 6360 sonrası büyükşehir belediyesi olan Muğla ili çalışma alanı olarak seçilerek belirlenen bu değişkenler üzerinden de incelenmiş ve ulaşım planlaması politika, ilke ve pratiği açısından bu düzenlemenin nasıl hayat bulduğu değerlendirmiştir. 6360 sayılı Kanun, kent, kentsel alan, kentli kavramları ile ulaşım ihtiyaçlarının nasıl değiştiğini ve bir kanunun kenti, kentlinin taleplerini nasıl değiştirdiğini de gözlemleme fırsatı vermektedir. Bu bağlamda kentsel alanı kentlilerin ihtiyaçlarıyla bir bütünsellik içerisinde anlamlandırıp okumakta yasa ve yönetmeliklerin de büyük rol oynadığını söylemek mümkündür.
Özet (Çeviri)
Transportation; Especially with the postmodern understanding of the 21st century, has evolved to be a powerful notion that directs and manages the cultural-focused influences of individuals in social life, and even separates social classes. Therefore, when the process is examined at the level of the region and cities at the upper scale and at the level of daily life at the lower scale while considering the effects of transportation and investments in the historical process, it is necessary to describe the political, political and economical inputs and outputs on the same level. At the political and political level, there are a number of institutions and organizations with duties and responsibilities at different scopes related to transportation at central and local level. Municipal municipalities and metropolitan municipalities are the institutions that guide transportation investments and planning. This study centers on the concept of transportation, the concept of transportation, which is a concept that combines all supply, demand and experience as the most powerful concept, policy, principle and practice used to program and manage the daily life of the urban people and the concepts in the system of these plans. Within this context, the potential impact on the new structure of the city administration, which is responsible for the preparation of the transportation master plans, and the new structure of the Law No. 6360 as a change of management style related to them, constitutes the subject of discussion of this work. This regulation of law brings about a situation that can be discussed in two contexts in terms of transportation planning and therefore transportation master plan The first discussion is about the change of authority and responsibility for the existing metropolitan municipality and the other is for provincial municipalities to win the metropolitan municipality status and to base the authority and responsibility on the provincial border. Within the scope of this thesis, it is aimed to investigate the new management structure which is formed by taking into account population size with the regulation of the law of 6360 in terms of transportation and transportation planning. It is aimed to determine and discuss the similarities and differences of old and new metropolitan municipalities in terms of variables such as service area, population, density, distance for 30 metropolitan municipalities by comparing them. The province of Muğla, which is become the metropolitan municipality after the law of 6360, has been selected as the study area and examined through these variables determined and transportation planning assessed how this regulation came to life in terms of policy, principle and practice. The law of 6360 gives an opportunity to define the urban and urban concepts and to observe how to transportation needs change. It is also observed how a law changed the city and the demands of the people of the city. In this context, it is possible to say that the laws and regulations play a big role in understanding and reading the urban area in an integrated manner with the needs of the urban people.