İklim değişimlerinin İzmir su kaynaklarına etkisi
Impact of climatic change on water resources of the Izmir
  1. Tez No: 459200
  2. Yazar: TUĞÇE YARENOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN YAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevresel Yerbilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Su, yaşamın temelini oluşturması nedeni ile tartışmasız dünyadaki en önemli doğal kaynaktır. Bu nedenle tarih boyunca ülkelerin ve kentlerin ileriye dönük politikalarının hazırlanmasında her zaman birinci faktör olmuştur. Suyun tek kaynağı şüphesiz yağışlardır. Diğer bir deyişle iklimlerdir. Gezegenimizde hiçbir şeyin durağan olmadığı ve bunların en başında da iklimlerin geldiği artık bilinen bir gerçektir. Bu noktada söz konusu olan bu değişimleri karmaşık hale getiren en temel nicelik ise iklimlerin tek bir kaynaktan beslenmiyor olmasıdır. Birçok etki bir araya gelerek bahsi geçen iklim değişimlerinin yaşanmasını sağlamaktadır. İzmir ilinin günümüzde sahip olduğu yaklaşık 4 milyonluk nüfusu ve bu sayının her geçen gün gerçekleşen hızlı artışı göz önüne alınınca bir damla dahi suyun önemi kendiliğinden ortaya çıkmaktadır. Çünkü İzmir ili dahilinde, büyük baraj yapılabilecek alan bulunmamakta bu nedenle İzmir iline günümüzde bile il sınırları dışından, kilometrelerce uzaklardan su taşındığı düşünülünce yarın yaşanacak soğuma döneminde komşu illerin de sularını paylaşmak istememeleri durumunda İzmir'in çok büyük su sorunları ile karşı karşıya kalacağı kesindir. Bu sıkıntıların yaşanmaması için il özelinde sahip olduğu yerüstü ve yeraltı su kaynaklarının geleceği iyi bir şekilde planlanmalı, yağmur sularından en akılcı şekilde faydalanmalı ve su kullanımı gibi konuların sıkı bir şekilde denetlenmesi gerekmektedir. Bu çalışmada bu alanların günümüzdeki durumları hakkında bilgilendirmeleri ve hesaplamaları yapılmış, tartışılmış ve atılabilecek adımlar ile ilgili değerlendirmelerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Indisputable, water is the most important natural source on earth for being the basic of life. Only for that reason, it has always been the first fact on creation prudential policy of the countries and the cities all along the history. Clearly, the unique source of the water is the precipitation. In other words, it is the climates. It is known that in our planet nothing is stable and climates comes before them all. At this point the basic quantity that makes these changes such complicated is that the climates are not being fed by the same source. A lot of effect comes together and makes the actions has said happen. When we consider, Izmir province who has 4 millions of population and who augment faster and faster everyday, it is seen that even a drop of water matter. Because within the İzmir, there isn't any place enough to make big dam, so, even now, when we consider that are carrying water from outside of the province borders and kilometers of distance. By the cooling age happens tomorrow, with the unwilling of the neighbor province's for sharing water. It's certain, İzmir will be faced with great water problems. For these problems won't happen, the future of the underground and the aboveground sources that belongs the provinces must be planned well, and the subjects like the use of water must be supervised. In this study, the information and the counting of today's situation of these sections has made, discussed and the steps can be made have evaluated.