Chirp spread-spectrum based digital communication under non Gaussian noise channels
Gauss olmayan gürültülü kanallarda chirp yaygın bandlı sayısal haberleşme
- Tez No: 459206
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET EMRE ÇEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu tezin amacı Gauss olmayan gürültülü kanallar altında güvenli sayısal haberleşmeler kurmak için chirp yaygın bant spektrumun özelliklerini belirlemektir. Tez sadece chirp modülasyonlu yaygın bant spektrum haberleşme sistem performans analizini değil aynı zamanda Gauss ve simetrik α-kararlı dağılmış her iki gürültü durumundaki hata performansını da kapsamaktadır. Konvansiyonel doğrudan sıralı yaygın bant spektrum haberleşme sistemleri ve chirp modülasyon tabanlı haberleşme sistemi kararlı dağılımlarda chirp yaygın bant spektrumun analizine temel oluşturmaktadır. Chirp ikili ortogonal anahtarlama (Chirp-BOK) ve zıt yönlü chirp anahtarlama teknikleri olarak bilinen iki chirp sinyal türü farklı gürültü dağılımları altında tez çalışmasında analiz edilmektedir. Tez çalışmasının chirp yaygın bant spektrum (CSS) sistemlerinde dürtüsel kanalların etkisi ile ilgili katkıda bulunmaktadır. Kanalın artan dürtüsel davranışının hata performansının azalmasına sebep olduğu sonucuna varılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to determine the properties of chirp spread-spectrum to link secure communications under non-gaussian noise channels. The thesis includes not only analysis of performances of chirp modulated spread-spectrum communication system performance but also the error performance in presense of both Gaussian and symmetric α-stable (SαS) distributed noise. The conventional direct sequence spread-spectrum communication systems and chirp modulation based communication system construct basis for analysis of chirp spread-spectrum under stable distributions. Two chirp signaling, known as chirp-binary orthogonal keying (Chirp-BOK) and antipodal chirp keying techniques are analyzed under different noise distributions in the thesis study. Thesis study has the contribution on effect of impulsive channels on chirp spread- spectrum (CSS) systems. It is concluded that the increasing impulsive behaviour of the channel causes error performance to decrease.