Çanakkale-Çan kömür yatağının SURPAC programı kullanılarak ekonomik değerlendirilmesi
Economic assesment of Canakkale-Can coal deposit by using SURPAC programme
  1. Tez No: 459209
  2. Yazar: HALUK ALTINBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA İNANER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ekonomik Jeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu çalışmada; Çanakkale – Çan linyit yatağının SURPAC paket programı ile değerlendirilmesi yapılmıştır. Çalışma alanında Orta Miyosen yaşlı kömürlü birimler, Neojen öncesi temel volkanitleri üzerine uyumsuz olarak gelmektedir. Linyit horizonu killi ve temiz damar ile tüf ve tüfitlerden oluşan arakesmeli tek damar şeklindedir. Linyit horizonu üzerinde bulunan kumlu killer üste doğru derecelenme gösterir. Kömürlü birimler üzerine Pliosen yaşlı aglomera, çakıl ve kumlardan oluşan örtü birimleri gelir. Kömür damarında genel eğim derecesi 0 ile 20 derece arasında değişmektedir. Tabaka doğrultuları ise genel olarak kuzeydoğu-güneybatı yönündedir. Havzada işletilebilir kömür kalınlıkları 3 metre ile 45 metre arasında değişmektedir. Çanakkale-Çan Linyit Havzası'nın daha önce yapılan poligon yöntemi ile toplam görünür rezervi 94.778.006 ton, eşkalınlık yöntemine göre yapılan rezerv hesabında ise görünür rezerv 93.670.365 ton olarak hesaplanmıştır. Çalışma alanında SURPAC paket programı kullanılarak yapılan rezerv hesabı yöntemine göre görünür rezervin 110.669.297 ton olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study covers the evaluation of Çanakkale – Çan (NW Turkey) lignite deposit using the SURPAC software. Study area consists of coal included Middle Miocene units on top of Pre Neogene base volcanites with unconformity. Lignite horizon contains clayey and clean seams with single veins including tuff and tuffite intercalations. Sanded claystones on the top of Lignite horizon is graded. Coal containing units are surfaced with Pliocene agglomerate, pebble and sand. The general slope angle in coal seam is between 0 to 20 degrees. Layers are mostly NE-SW. Mineable coal thickness in the basin is 3 meters to 45 meters. Previous studies in Çanakkale – Çan lignite basin shows that the total proven reserve is 94 778 006 tons using the poligon method and 93 670 365 tons by using isopach method. Total proven reserve using the SURPAC software is 110 669 297 tons.