Development of a realty valuation report ontology based decision support system
Gayrimenkul değerleme raporu ontolojisi tabanlı bir karar destek sistemi geliştirilmesi
- Tez No: 459208
- Danışmanlar: PROF. DR. YALÇIN ÇEBİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bankalar ve finans kuruluşlari, her gün çok sayıda gayrimenkul kredisi başvurusu almaktadır. Bu başvuruları da olabildiğince hızlı değerlendirip müşteriye sonucu bildirmek icin calışmaktadırlar. Bu değerledirme süreci uzun emek ve dikkat gerektiren, talep eden kişinin veya kurumun tüm detayları dikkate alınarak objektif olarak yapılmalıdır. Ancak bazı durumlarda farklı kişiler tarafından farklı kararlar verilebilmekte ve bu durum hatalı kredilendirmelere sebep olabilmektedir. Hata oranının azaltılması, değerlendirme sürecinin bilgisayar destekli, kişisel yorumlara bağlı kalmaksızın, tümüyle nesnel ölçütlere göre, belirli kurallara bağlı, sistematik ve otomatik olarak gerçekleştirilmesi amacına yönelik bir Karar Destek Sistemi geliştirilmesi hedeflenmektedir. Kapsamında bulundugu SAN-TEZ projesinin ilk aşaması olan“Gayrimenkul Değerleme Rapor Ontolojisi Geliştirilmesi”işleminde oluşan gayrimenkul değerleme rapor ontolojisi yardımı ile karar destek sisteminde kullanılacak tum bilgilerin depolanması sağlanacaktır. Bu ontoloji, Karar Destek Sistemi için temel rapor girdilerini oluşturacak, finans kurumu veritabanlarındaki müşteri bilgilerinden de yararlanılarak Karar Destek Sistemi temel girdileri oluşturulacaktır. Bu tez sonucunda oluşan sistem ile Gayrimenkul Değerleme Raporları daha kısa sürede değerlendirilebilmiş, kredi talebinde bulunan kişi veya kurumların talepleri daha kısa sürede karşılanabilmiştir. Sistem ile gerçek rapor sonuçları karşılaştırıldığında yaklaşık yüzde 90 benzerlik olduğu görülmüştür. Sistem sayesinde raporların daha objektif ölçütlerle değerlendirilmesi sağlanmış, benzer durumlarda farklı kararların verilme durumları ortadan kaldırılarak kurumsal güvenilirlik arttırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Banks and financing institutions are receiving many credit applications every day. They are trying to evaluate these applies and answer back to the consumer in the shortest time as possible. This valuation process requires hard effort and attention; also it has to provide objectivity in the consideration of all the details about the applied consumers and institutions. However, in some cases different people may decide on different situations and cause mistakes about those credits. It is aimed to develop a Decision Support System in order to minimize the error rate, maintain a computer-aided valuation process and prevent personal interpretations but objective criteria's and define some specific rules and accordingly manage the process in a systematic and automatic way. In the context of SAN-TEZ Project, the first stage which is“Developing the Realty Valuation Report Ontology”process, will help store all the information needed in the Decision Support System (DSS) thanks to its valuation report ontology. The ontology will create basic input data for the DSS, and create the basic DSS data with the consumer information in the database of the finance institution. Owing to this system, which is to be built at the final of the project, Real Estate Valuation Reports were able to be evaluated faster and demands of loaner or institutions could be met in shorter time. Approximately 90 percent accuracy achieved about similarity between systems decisions and real ones. By using this system, the Real Estate Reports were able to be evaluated based on objective criteria, and the conflict of varying decisions on the same situations were avoided, which improved the corporation's reliability.