Urla İçmeler-Turasan (İzmir) jeotermal alanın hidrojeolojisi
Hydrogeology of Urla Icmeler Turasan geothermal fields, Izmir
- Tez No: 459211
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLTEKİN TARCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uygulamalı Jeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Çalışma alanı, İzmir'in batısında ve yaklaşık İzmir İl merkezine 35 kilometre uzaklıkta bulunan Urla İçmeleri ve doğusunu kapsamaktadır. Karaburun yarımadası ile Anadolu'nun bağlantısında yer alan inceleme alanının stratigrafik istifinde alttan üste sırasıyla; temelde Alt Triyas yaşlı Andız kumtaşı birimi, Orta - Üst Triyas yaşlı İçmeler kireçtaşı, Üst Kretase - Paleosen yaşlı Demircili karmaşığı, Neojen yaşlı Urla tortulları, Neojen yaşlı volkanitler ve en üste Kuvaterner yaşlı alüvyonlar gelir. İnceleme alanında tektonik hatlar genel olarak, kuzeydoğu - güneybatı, kuzeybatı-güneydoğu ve kısmen kuzey - güney şeklinde gelişmiştir. Sahada mevcut olan jeotermal akışkanlar, İçmeler kireçtaşlarından fay boyunca yükselerek yüzeylenmektedir. İnceleme alanından alınan sıcak ve soğuk su örneklerinin kimyasal analizleri Dokuz Eylül Üniversitesinin jeokimya ve çevre kimyası laboratuarlarında yapılarak, suların hidrojeokimyasal özellikleri incelenmiştir. Yapılan hidrojeokimyasal değerlendirmelere göre, sıcak suların, sodyum klorürlü sular ve soğuk suların çoğunluğunun kalsiyum bikarbonat, kalsiyum – magnezyum bikarbonat, kalsiyum – sodyum bikarbonatlı sular sınıfında olduğu tespit edilmiştir. Yöredeki sıcak suların yüzey sıcaklıkları 22 - 37 santigrat derece arasında değişmekte ve bu suların kökenlerinin deniz suyu orijinli olduğu anlaşılmıştır. Soğuk suların sıcaklığı ise ortalama 20 santigrat derece olup denize yakın kesimlerde aşırı çekime bağlı tuzlanma tehlikesi olduğu görülmüştür. Analizlenen sıcak sularda uygulanan çeşitli jeotermometre teknikleri ile sistemin hazne kaya sıcaklığı maksimum 171 santigrat derece olarak tahmin edilmiştir. 2013 yılında Urla İçmeler bölgesinde yapılan derin sıcak su sondajında hesaplanan akifer sıcaklıkları elde edilememiştir.
Özet (Çeviri)
The Study area covers the region of Urla İçmeler, which is situated in the west of İzmir and about 35 km away from the city center of Izmir. The stratigraphic columnar section of the study area, which is located in the connection of Karaburun Peninsula and Anatolia includes the followings in order from bottom to top: Middle-Upper Trias İçmeler limestone, Upper Cretaceous-Paleocene Demircili melange, Neogene Urla sediments and Urla volcanics and finally Quarternary alluvials. The tectonic lines in the study area are generally directed with North-East to South-West and North-West to South-East. Geothermal fluids in the field issue from the İçmeler limestones by rising along the faults. Chemical analyses of the cold and hot samples obtained from study area were performed in geochemistry and environmental chemistry laboratories of the Dokuz Eylül University and the hydrogeochemical features of waters were studied. According to the hydrogeochemical evaluation, hot waters are the type of sodium chloride and cold waters have mostly calcium bicarbonate and calcium-magnesium bicarbonate water types. The temperatures of hot waters change between 37- 22 centigrade degress and the origin of them were found to be sea water. The average temperatures of cold waters are also 20 centigrade degress and they have the salinization problem in the place closed to seaside because of excessive pumping. The maximum reservoir temperature of the geothermal system is estimated to be 171 centigrade degress by calculating geothermometer techniques. However those temperatures could not be obtained from deep the deep well drilled in Urla İçmeler region in 2013