Fuzzy entropy in image processing methods for medical data
Görüntü işlemede medikal veriler için bulanik entropi yöntemleri
  1. Tez No: 459234
  2. Yazar: YUSUF YENİYAYLA
  3. Danışmanlar: DOÇ. EMEL KURUOĞLU KANDEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bulanık mantığın temeli bulanık kümelere dayanır. Klasik yaklaşımda bir eleman ya kümenin elemanıdır ya da değildir. Bulanık yaklaşımda ise her bir elemanın bir kümeye üyelik derecesi söz konusudur. Bu çalışma bulanık entropinin medikal verilerde hareket bozulmasını gidermek için eşlenik gradyan yöntemine dayalı uygulamasından oluşmaktadır. Manyetik rezonans görüntüleme, insan vücudunun iç yapısını incelemek amacıyla yüksek kalitede görüntüler üretmek için kullanılan özel bir tekniktir. Bu çalışmada önerilen eşlenik gradyan yöntemine dayalı bulanık entropi yönteminin en önemli katkısı MR hareket artifaktı kaldırma ve yeniden algoritmasının geliştirilmesi olacaktır. Görüntü kalite metrikleri açısından uygulamalarda önerilen MR hareket düzeltilmesi için benzersiz bir yaklaşım olduğu görülmektedir. Sinyal büyüklüğü S-fonksiyonu ile bulanıklaştırılarak uygun değer eşlenik gardiyan hesaplanmasında kullanılan parametreler yardımıyla bulanık entropi daha etkili hale gelmiştir. Eşlenik gradyan yöntemine dayalı bulanık entropi metodunu içeren bir işlem sonrası tekniği olarak MRG hareket bozulması düzeltme işleminde bu yöntemle daha iyi sonuçlar elde ederek sağlık alanında çalışmalara katkıda bulunulması amaçlanmaktadır. Bu yöntem, herhangi bir harici donanım ve yazılım gerektirmez. K-uzayındaki satırlar üzerine kodlanmış olan ham veri formatı ile çalışan işlem sonrası tekniği hareket bozulmasını düzeltmek için kullanılmaktadır. Uygulamanın sonuçları kalite metrikleri açısından işlem sonrası geçen başka uygulamalarla karşılaştırıldığında klinik tanılar için başarılı ve kabul edilebilir olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Basic of fuzzy entropy is based on used fuzzy sets. Within classical approach, an element is an element of a set or not. In the concept of entropy, degree of membership of each element is the subject. This study composes application of fuzzy entropy in the field of medical data for motion artifact correction in MRI using conjugate gradient, which depend on fuzzy entropy method. Magnetic resonance imaging is a special technique used to produce high-quality images with the purpose of viewing the internal structure of the human body. The most important contribution of the fuzzy entropy based on conjugate gradient method proposed in this study is the development of MRI motion artifact removal and reconstruction algorithm. In terms of image quality metrics, it is a unique approach for the proposed MRI motion correction. Signal magnitude S-functions with the help of the parameters used in the calculation of the optimal conjugate gradient enabling fuzzy entropy processing flour has become more effective. It is aimed to contribute to the studies in the field of health by obtaining better results with this method in motion artifact correction in MRI as a post processing technique including fuzzy entropy based on conjugate gradient method. This method does not require any external equipment or software. Post processing technique which works with raw data format codded on lines in k-space, is used for motion artifact correction. When compared with other applications in literature in terms of quality metrics, results of this application is more successful and acceptable for clinic diagnostic.