Development and implementations of fuzzy decision tree algorithms
Bulanık karar ağacı algoritmalarının oluşturulması ve uygulamaları
- Tez No: 459233
- Danışmanlar: PROF. DR. EFENDİ NASİBOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, İstatistik, Computer Engineering and Computer Science and Control, Statistics
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışmada, esasen fuzzy ID3 algoritması ve nümerik veri üzerinde T-operatörlerinin çıkarsama prosedürüne etkisi araştırılır ve sözel veri üzerinde çalışan iki yeni yaklaşım ortaya konulmaktadır. Öncelikle, fuzzy ID3 yaklaşımı sunulmaktadır. T-operatörlerinin kullanımı detaylıca incelenmektedir. Uygulaması, natürel zeytinyağının coğrafik sınıflandırılması üzerinde gerçekleştilmektedir. Sonra, sözel verilerde çalışan ilk sunulan yaklaşım Fuzzy Interactive Dichotomizer 3 (Bulanık ID3) sınıflandırma algoritmasının yeni bir versiyonu olan FID3-L-WABL (WABL durulaştırma methodu kullanılarak sözel veriye dayalı Bulanık ID3 Algoritması)'dır. Bu yaklaşım, L-R (Sol-Sağ) Bulanık Sayısı üzerinde çalıştılmaktadır. Her bulanık sayı WABL (Weighted Averaging Based on Levels) ile durulaştırılmaktadır. Sonra, Bulanık c-Ortalamalar algoritması, her bulanık değişkenin bulanık terimimin üyelik derecesini elde etmek için adapte edilmektedir. Son olarak, Bulanık ID3 uygulanır. İkinci sunulan yaklaşım, L-R bulanık veri üzerinde çalışan FkM-F (Bulanık Veri için Bulanık k-ortalamalar Kümeleme Modeli) kümeleme algoritmasının, Fuzzy Interactive Dichotomizer 3 (Bulanık ID3) algortimasıyla karışımından oluşan FID3-LR (Bulanık Veri için Bulanık ID3) algoritmasıdır. Bulanık c-ortalamalar algoritması MATLAB 2014a'da yazılmıştır. T-operatörleri kullanılarak çalışan FuzzyID3, FID3-L-WABL, and FID3-LR, deneysel çalışmaları MS Visual Studio C# ortamı (Intel i7, 2.4 GHz, 4 Gb RAM) kullanılarak geliştirilmiştir. Deneyler, Fuzzy Artemis isimli entegre edilmiş bir yazılım geliştirilerek tasarlanmıştır. Ayrıca, OliveDeSoft, zeytinyağının kalitesi ve coğrafik karakterizasyon analizi yapmak için tasarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this work, fundamentally fuzzy ID3 algorithm and the effects of T-operators on its reasoning procedure on numeric data is investigated and two novel approaches working on linguistic data have been proposed. Firstly, the information about fuzzy ID3 approach is presented. The usage of T-operators is given in details. The implementation is applied on geographic classification of virgin olive oil. Then, the first proposed approach on linguistic data is the FID3-L-WABL (Fuzzy ID3 Algorithm Based on Linguistic Data by Using WABL Defuzzification Method) which is a novel version of the known Fuzzy Interactive Dichotomizer 3 (Fuzzy ID3) classification algorithm working on linguistic data. This approach is performed on L-R (Left-Right) Fuzzy Number. Each fuzzy number is defuzzified by using WABL (Weighted Averaging Based on Levels). Then, Fuzzy c-means algorithm is adapted to obtain membership values of each fuzzy term for each fuzzy variable. Consequently, Fuzzy ID3 algorithm is applied. The second proposed approach is the FID3-LR (Fuzzy ID3 Algorithm for L-R Fuzzy Data) which is a mixture of FkM-F (Fuzzy k-means Clustering Model for Fuzzy data) clustering algorithm working on L-R fuzzy data and Fuzzy Interactive Dichotomizer 3 (Fuzzy ID3) classification algorithms. Fuzzy c-means algorithm was performed in MATLAB 2014a. The codes for the experiments, FuzzyID3 by using T-operators, FID3-L-WABL, and FID3-LR, have been developed in the MS Visual Studio C# IDE for the experimental study (Intel i7, 2.4 GHz, 4 Gb RAM). They have been designed as an integrated software system called as Fuzzy Artemis. In addition, OliveDeSoft is designed for current and future studies in order to analyze the olive oil quality and geographic characterization.