Bulanık TOPSIS yaklaşımı ile CNC makinesi seçimi
CNC machine selection with fuzzy TOPSIS approach
- Tez No: 459239
- Danışmanlar: DOÇ. GÜL TEKİN TEMUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ağaç İşleri, Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Wood Products, Industrial and Industrial Engineering, Mechanical Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Günümüz rekabet koşullarında imalat firmaları daha kaliteli ve daha hızlı üretim amaçlamaktadırlar. CNC işleme merkezleri üreticileri de hızla değişen pazar koşullarına ve çoğalan farklı türdeki talepleri karşılayabilmek açısından model ve çeşitlilikte geniş bir ürün yelpazesi sunmaktadır. Ancak işletmeler, bu çeşitliliğin karşısında ihtiyaca uygun ekonomik ve teknik kriterlere sahip, doğru ekipmanı seçme problemi ile karşı karşıya gelmektedir. Bu çalışmada CNC işleme merkezi seçiminde karşımıza çıkacak olan birden fazla alternatif karşısında Çok Kriterli Karar Verme (ÇKKV) yöntemlerinden Bulanık TOPSIS (BTOPSIS) tekniği kullanılarak doğru ve etkin karar verebilmeye yönelik bir uygulama işlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In today's competitive conditions, manufacturing firms are aiming for better quality and faster production. CNC machining manufacturers also offer a wide range of models and varieties in order to meet the rapidly changing market conditions and the increasing demands of different types. However, enterprises are faced with the problem of choosing the right equipment, by the help of considening appropriate economical and technical criteria. In this study, an affective decision making approach for selection of CNC machines is conducted by utilizing Fuzzy TOPSIS (FTOPSIS) which is one of importent Multi Criteria Decision Making (MCDM) tool.