Sheep farmers' problems accessing extension information in Erbil, Northern province of Iraq
Kuzey Irak - Erbil bölgesinde koyun yetiştiricilerinin yayım bilgilerine ulaşım problemleri
- Tez No: 459250
- Danışmanlar: PROF. DR. CUMA AKBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik ve Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Tarımsal yayım kırsal nüfusun bilgi, beceri ve tutumlarını değiştiren bir eğitim sürecidir. Bu araştırmanın amacı Erbil'de koyun üreticilerinin tarımsal yayım faaliyetlerine katılımlarını analiz etmek ve üreticilerin bu faaliyetlere nasıl katılım sağladıklarını ortaya koymaktır. Araştırmanın materyalini rasgele seçilen 180 koyun üreticisi ile yüz yüze yapılmış anketlerden elde edilen veriler oluşturmaktadır. Yapılan anket sonucunda elde edilen bilgiler tanımlayıcı istatistikler, frekans tabloları, Ki-kare ve Sıralı Probit modeli kullanılarak analiz edilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre koyun üreticilerinin %82.8'i erkektir. Üreticilerin %87.2'si veteriner hekimlerden, %69.4'ü komşu ve arkadaşlarından tarımsal bilgiye ulaştıkları saptanmıştır. Sıralı Probit modeli sonuçlarına göre cinsiyet, eğitim düzeyi, arazi sahipliği ve sözleşmeli üretimin üreticilerin hayvancılık faaliyetleri bilgisi üzerinde etkili oldukları saptanmıştır. Bununla birlikte üreticilerin tarımsal yayım hizmetlerine erişimi ile arkadaşlar, komşular, sivil kurumlar ve eğitim kurslarından yararlanmaları arasında anlamlı bir ilişki olduğu olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The agricultural extension is an informal educational process that changes knowledge, skills, and attitudes of the rural population. This study aims to determine the participation of sheep farmers' in agricultural extension activities and to introduce how farmers participate to these activities in Erbil. The study utilized data from randomly selected 180 sheep farmers through face-to-face interview using a semi-structured questionnaire containing the principal information. The data has been analyzed by using descriptive statistics, frequency, Chi-square and Ordered Probit Model. The results showed that most of the sheep farmers (82.8%) are male. %87.2 of producers received agricultural information from veterinarians and %69.4 from neighbors and friends. The results of the ordered probit model showed that the gender, education, land size and contract farming had statistically significant effect on the knowledge of producers' information about livestock activities. Moreover, veterinary department and friends/ neighbors, civil institution and training course have highly significant relationship with the farmers' accessing to agricultural extension services.