Analysis of apple production and trade in Turkey
Türkiye'de elma üretim ve pazarlaması
  1. Tez No: 459252
  2. Yazar: EFTEKHAR ALI ALI HAKIM
  3. Danışmanlar: Prof. Dr. CUMA AKBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik ve Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Elma dünyada ılıman bölgelerde yetişen ve insan beslenmesinde önemli bir yere sahip olan bir meyvedir. Elmanın insan sağlığına ve gelişimine sağladığı faydalar üzerinde fikir birliği sağlanmıştır. Elma vitamin, kalsiyum, fosfor, potasyum ve organik asitler içeren bir meyvedir. Dünya'da elma üreten ülkeler arasında Türkiye birinci sırada yer almaktadır. Bu çalışmanın amacı Türkiye'de elma üretimi, hasat edilen alanı, verimi ve elma ticaretini değerlendirmek ve gelecekte elma üretimine yönelik öngörülerde bulunmaktır. Araştırmada kullanılan veriler 1991-2015 yıllarını kapsamakta olup FAO ve TUİK istatistik ve raporlarından derlenmiştir. Elde sonuçlara göre, ürün kalitesi ve bölgede yapılan ticarette uygulanan kısıtlamalar nedeniyle Türkiye'nin büyük miktarda elma ihracatı yapmadığı tespit edilmiştir. Türkiye'de yeni ve daha popular çeşitlerin üretiminin kısıtlı olmasından dolayı ihracat hacmi düşük olduğu saptanmıştır. Bununla birlikte yerli üretimin ve ticarette uygulanan tarifelerin yüksek olması ithalatın dönem boyunca düşük olmasına neden olmaktadır. Söz konusu dönemde, Türkiye elma ihracatında dünyanın önde gelen ülkeleri arasında yer almasına rağmen sektörde yaşanan sorunlar nedeniyle uluslararası ticarette istenilen seviyeye ulaşamamıştır. Ek olarak üretilen elmanın %67'si Mısır ve Irak'a ihraç edilmektedir. Türkiye mevcut dış ticaret potansiyelini kullanamadığından dolayı elma üretimini artıramamaktadır.
Özet (Çeviri)
Apple is a very appreciated fruit in many temperate parts of the world and a very important fruit for human nutrition. There is a wide consensus on its nutritional benefits to human health and development. Apple is important fruits having vitamin, calcium, phosphorus, potassium and organic acids. Turkey is one of the top apple producer countries for production of apple. The aim of this study is to evaluate production, harvested area, yields and trade of apple and predict future production of apple in Turkey. The data in this study is taken from FAO, and TURKSTAT for the period of 1991-2015. According to results, Turkey does not export large quantities of apples due to concerns about their quality and high barriers to trade in the region. Export volumes are insufficient because Turkey grows limited quantities of the newer and more popular varieties. Imports also remained low throughout the period because of high domestic production and a tariff on it which is one of the highest in the world. Within this period Turkey could not improve international trade in apple probably because of internal problems within the sector even though they are very close to world leading countries. In addition, 67% of exported apple goes to only two countries, Egypt and Iraq. Turkey cannot use its current external trade potential. This situation is one of the reasons of why apple production is not increasing.