Taze Yarasa Guanosunda Bulunan Polenler ve Kaynaklarının Araştırılması: Bursa İli Oylat Örneği
Pollen in Fresh Bat Guano and Investigation of their Sources: The Case of Bursa Province-Oylat Cave
  1. Tez No: 942250
  2. Yazar: OMER SOLAK AMET
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYCAN TOSUNOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Polenler çeşitli vektörler aracılığıyla dağıtılmakta ve pek çok farklı alanda bulunabilmektedirler. Son yıllarda yapılan çalışmalar ile mağaralardaki polen birikimi çok önemli düzeylerde bulunmuştur. Mağara içerisine bu polen girdisini sağlayan ve mağara içerisinde polen dağılımını büyük oranda gerçekleştiren canlılar yarasalardır. Fakat günümüzde mağaraların bir kısmı turizme kazandırılmakta, turistik ziyaretler sonucunda mağaralar zarar görmekte ve insanlar mağara içi polen dağılımını etkilemektedir. Bu tez çalışması ile mağara içerisindeki polen dağılımına ilişkin veriler aylık guano örneklemesi ve Tauber tuzağı ile elde edilmiştir. Ayrıca taze yarasa guanosunun palinolojik içeriği belirlenmiş ve bulgular dış ortama yerleştirilen Durham ve Tauber örneklemelerinden elde edilen verilerle karşılaştırılmıştır. Sonuç olarak, Bellis, Campanulaceae, Centaurea, Lamiaceae, Nerium, Fragaria, Portulacca, Scrophulariaceae, Iridaceae, Zea, Cirsium, Sonchus asper, Vicia ve Anthemis nobilis taksonlarına ait polenler sadece guano örneklerinde belirlenmiştir. Yarasa guanosunun aeropalinolojik verileri büyük oranda yansıttığı, bölge florası ve ziraat gibi insan faaliyetleri hakkında kullanılan diğer metodlara kıyasla daha detaylı palinolojik veriler sağladığı ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Pollen is distributed by various vectors and can be found in many different environments. Recent studies have revealed significant levels of pollen accumulation in caves. Bats are the primary creatures responsible for introducing pollen into these caves and facilitating its distribution within these environments. However, the development of some caves for tourism has led to damage resulting from visitor activities, which in turn affects the distribution of pollen within the caves. In this thesis study, data on pollen distribution inside the cave were collected through monthly guano sampling and the use of Tauber trap. Additionally, the palynological content of fresh bat guano was determined, and the findings were compared with data obtained from outdoor Durham and Tauber sampling. As a result, pollen belonging to the taxa Bellis, Campanulaceae, Centaurea, Lamiaceae, Nerium, Fragaria, Portulacca, Scrophulariaceae, Iridaceae, Zea, Cirsium, Sonchus asper, Vicia, and Anthemis nobilis were identified only in guano samples. The bat guano data were found to largely reflect aeropalynological data and provide more detailed palynological data than other methods used to study regional flora and human activities, such as agriculture.