Kırıkkale ilinde yayılış gösteren bazı yarasa türlerinin yaz ve kış kolonilerinin incelenmesi
Investigation of summer and winter colonies of some bat species distributed in Kırıkkale province
- Tez No: 459286
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURSEL BAYDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmada Kırıkkale ilinde bulunan kapalı bir kanal ve bir mağara yarasa faunasının yaz ve kış kolonileri incelenmiştir. 2014-2016 yılları arasında toplamda 35 arazi çalışması yapılarak yarasa türlerinin tespiti, popülasyon sayımı, hibernasyon dönemleri, mağara ve kanal sıcaklık- nispi nem ölçümleri kayıt edilmiştir. Keskin ilçesinde bulunan kanalda Rhinolophus ferrumequinum (Büyük Nalburunlu Yarasa) Myotis myotis (Büyük Farekulaklı Yarasa) ve Myotis blythii (Küçük Farekulaklı Yarasa) türlerinin simpatrik yaşadığı kaydedilmiştir. Nisan – Temmuz aylarında 600- 800 bireyden oluşan büyük koloniler oluşturulurken, Kasım - Mart ayları arasında sadece erkek bireyler hibernasyon yapmaktadır. Bu kanalın yaz aylarında üreme, doğum ve doğum sonrası yavru bakımında kullanıldığı tespit edilmiştir. Kanalda kış aylarında en yüksek sıcaklık 16°C en yüksek nem %64, yaz aylarında görülen en yüksek sıcaklık 19,6°C, nem %70 olarak kaydedilmiştir. Ayrıca her ay kanalda yapılan çalışmalarda kolonilerin farklı yerlerde olduğu gözlenmiştir. Kızıldere köyünde bulunan Sivri Tepe Mağarası'nın kış aylarında Rhinolophus ferrumequinum, yaz aylarında ise Myotis myotis/Myotis blythii' in geçici tünek olarak kullandığı tespit edilmiştir. Mağarada yaz aylarında ortalama en yüksek sıcaklık 13°C, nem %51, kış aylarında en yüksek sıcaklık 7.1°C, nem %62 olarak kayıt edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, summer and winter colonies of bat fauna of a closed channel and a cave in Kırıkkale province were investigated. A total of 35 field trips have been done between the years 2014-2016 for the determination of the species, population counting, hibernation periods and the temperature and relative humidty of the cave and the channel were recorded. Rhinolophus ferrumequinum (Greater Horseshoe Bat), Myotis myotis (Greater Mouse-eared bat) and Myotis blythii (Lesser Mouse-eared Bat) were recorded sympatrically from the channel in Keskin district. While large colonies of 600-800 individuals are formed in April-July, only male individuals are hibernating in November and March. It has been found that this channel is used for reproduction, birth and postnatal care in the summer. In winter months the highest temperature and the relative humidity were 16 °C and 64%, respectively. In summer months the highest temperature and the relative humidity were 19.6 °C and 70%, respectively. In addition the colonies were recorded in different areas in the channel. The Sivri cave in Kızıldere village is temporarily used as roost by Rhinolophus ferrumequinum in winter months while both Myotis myotis and Myotis blythii in summer months. The highest temperature and relative humidity of the cave were recorded as 13 °C and 51% in summer months, while 7.1 °C and 62 % in winter months, respectively.