Kırıkkale ili Erinaceus concolor (Martin, 1838) türünün SDS-PAGE ile kan serum proteinlerinin analizi (Mammalia: Insectivora)
By SDS-PAGE of blood-serum proteins analysis of Erinaceus concolor in Kirikkale province (Mammalia: Insectivora)
- Tez No: 258963
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURSEL AŞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışma 2008 ve 2009 yılları arasında Kırıkkale ili ve ilçelerinden alınan iki yavru ve 8 ergin olmak üzere toplam 10 Erinaceus concolor örneğinin kan serum proteinlerinin SDS-PAGE ile analizine dayanmaktadır. Ayrıca bu çalışmada Erinaceus concolor'un habitat, kürk rengi ve beslenmesi ile ilgili verilerde kaydedilmiştir. SDS-PAGE analizi sonucu erkek ve dişi bireylerin globulin and albumin protein bantlarında farklılık bulunmamıştır. İncelenen tüm örneklerde globulin bölgesinde 8, postalbumin bölgesinde bir, albumin bölgesinde bir, prealbumin bölgesinde ise iki bant bulunmaktadır. Kırıkkale ilinde yayılış gösteren Erinaceus concolor'un besinini solucan ve diğer omurgasızlar dışında salatalık, üzüm, dut ve fındık oluşturmaktadır
Özet (Çeviri)
This study is based on the SDS-PAGE analysis of blood serum proteins of two juvenile and 8 adult, a total of 10, Erinaceus concolor specimens from Kırıkkale province and its districts between the years 2008 and 2009. In addition, in this study habitat, pelage color and diet of Erinaceus concolor were recorded. No difference was found in the bands of globulin and albumin proteins of male and female specimens. 8 bands in the globulin region, one band in the postalbumin zone, one band in the albumin region, and two bands in the prealbumin zone were found. The diet of Erinaceus concolor consisted of cucumber, grape, mulberry and hazelnut in addition to worm like invertebrates.