Borlu topraktan proteaz üreten türlerin izolasyonu ve moleküler karakterizasyonu
Isolation of protease producing species from boron soil and molecular characterization
- Tez No: 459289
- Danışmanlar: PROF. DR. AYSUN ERGENE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Mikrobiyoloji, Biology, Biotechnology, Microbiology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, Balıkesir ilinin Bigadiç ilçesinde bulunan bor madeninin atık havuz alanından ve bor kalıntılarının bırakıldığı noktadan alınan toprak örneklerinden izole edilen bakterilerin spesifik özelliklerini, optimal üreme ve proteaz üretme koşullarını belirlemektir. Bu amaçla bakterilerinin proteaz enzimini artırmak için farklı besi ortamları denenmiş, karbon kaynakları, pH ve sıcaklık değerleri gibi önemli etmenler değiştirilerek test edilmiştir. Elde edilen bakterilerin gen dizilimleri incelenmiş ve 16S rDNA sekans analizi kullanılarak bu bakterilerin moleküler karakterizasyonları gerçekleştirilmiştir. pH, sıcaklık ve inkübasyon süresiyle ilgili yapılmış olan çalışmalarla da TK2 izolatının pH 12.0 25 °C sıcaklıkta ve 48. saatte 90.648 U/ g/mL ile en yüksek aktiviteye TK3 izolatı ise pH 7.0, 25 °C sıcaklıkta 48. saatte 93.347 U/ g/mL ile en yüksek proteaz aktivitesi gösterdiği saptanmıştır. TK2 ve TK3 izolatları ile yapılan moleküler karakterizasyon çalışmaları sonucunda TK2 suşunun Bacillus toyonensis strain BCT-7112 türüne % 100' e yakın oranda homoloji gösterdiği belirlenmiştir. TK3 suşu ise Bacillus cereus ATCC 14579 türüne % 100' e yakın oranda homoloji gösterdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study, to determine optimal growth, protease production conditions and specific characteristics of the bacteria isolated from boron residue and boron in the district waste pool area at Balikesir province Bigadic. For this purpose different media tested to improve the protease enzyme, carbon sources, pH and temperature values. Molecular characterization of these bacteria were examined using the obtained gene sequences of bacteria and 16S rDNA sequence analysis was performed. The highest protease activity found 90.648 U/g/mL to pH 12.0 at 25 ° C and 48 hours of TK2 isolates and 93.347 U/g/mL pH 7.0, at 25 ° C and 48 hours of TK3 isolates. TK2 strain show that 100% homology to Bacillus toyonensis strain BCT-7112 and TK3 strain show that 100% homology to Bacillus cereus ATCC 14579.