8096 mikrodenetleyicisinin PC'de simülasyon ile eğitimi (8096 simülatörü)
The Education and simülation of 8096 microcontroller on PC (8096 simülation)
  1. Tez No: 45929
  2. Yazar: İBRAHİM HAKKI SÜSLÜ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SEZGİN ALSAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
HI ÖZET Bir mikrodenetleyiciye yönelik yazılım oluşturmak için geliştirme setleri kullanılmaktadır. Bu setlere ihtiyaç duymadan yazılım geliştirmek için PC tabanlı sistemlerde simülasyon adı verilen ve mikrodenetleyicinin komut seti ve kaydedici yapısını taklit eden yazılımlar geliştirilmiştir. Çok farklı mikrodenetleyicilere yönelik hazırlanmış bu tarz yazılımlar mevcut olup bizim çalışmamızda hedef seçilen MCS-96 işlemcisine yönelik simülasyonlar da bulunmaktadır. Ancak bu programlarda kullanılan arayüzler daha çok konunun uzmanlarına yöneliktir. Bu amaçla kullanımı kolay ve sistem geliştirmeden çok eğitime yönelik olarak Intel MCS-96 mikrodenetleyicisinin PC tabanlı sistemlerde simülasyonunun gerçekleştirilmesi tasarlanmıştır. MCS-96 'nın komut setini ve kaydedici yapısını taklit eden SIM8096 adı verilen yazılım Turbo Pascal kullanılarak geliştirilmiştir. Yapılan çalışma beş bölümde sunulmaktadır: Birinci bölüm genel bir girişden oluşmuştur. İkinci bölümde, MCS-96 mimarisinin temel kaydedici yapısı, bacak bağlantıları gibi özellikleri anlatılarak simülasyonu yapılacak işlemci tanımlanmıştır. Üçüncü bölümde, öncelikle simülasyon ve cross asembler kavramlarına değinilmiş ardından yapılan çalışmanın şematik olarak tüm prosedür içinde konumu belirlenerek, MCS-96 simülatörünün yapısı, komutların yazılışı ve kullanımı açıklanmıştır. Dördüncü bölümde MCS-96'mn adresleme biçimleri ve yazılım yapıları hakkında ilgi verilmektedir. Beşinci bölümde MCS-96'nın aritmetik işlem komutları, mantıksal işlemler, veri transferi işlemleri, yığın işlemleri, dallanma işlemleri ve diğer işlemler hakkında gerekli bilgi sunulmaktadır. Son bölümde ise bir kaç örnek program sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
iv ABSTRACT In the design of microcontroller software, development kits are used. But using simulators, micropcontroller software can be developed without any development hardware. A simulator program duplicates the exact execution of machine code for given microcontroller on a different computer. Although some simulators and mostly emulators are exist for MCS-96, they are especially written for the expert of the field but not for beginners. In these simulators user interface is not proper for educational purposes and also their prince is quite high. Knowing the facts above, we decided to develop a simulator with a user friendly user interface for educational purposes. In this project, we have developed a simulator program which is called SHVI8096 using Turbo Pascal. In simulates the programming model and instruction set for the MCS-96 microcontroller. In this project is represented in six chapters. In the first chapter, an introduntion given. In chapter two, an introduction to MCS-96 microcontroller is programming model and signal descriptions. In chapter tree, firstly the concepts of simulators and cross assemblers are explained. Then a block diagram of the SIM8096 is given and major functional parts are explained. Finally Turbo Pascal code for the instruction simulator is given in detail. In chapter four, the method of simulation for addressing mode of MCS-96 is explained using diagrams. In chapter five the instruction set of the MCS-96 are given in detail. In the last chapter, some assembly source programs for MCS-96 microcontroller are given.