80 yaş üzeri bireylerde dehidratasyon ile ilişkili olabilecek sağlık sorunları: İnkontinans, immobilite, instabilite, iatrojenez ve bozulmuş bilişsel fonksiyonlar
Health conditions potentially associated with dehydration in individuals over 80 years of age: Incontinence, immobility, instability, iatrogenesis, and impaired cognitive function
  1. Tez No: 937543
  2. Yazar: ÖMER BEYAZOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, 80 yaş ve üzeri bireylerde dehidratasyon ile ilişkili olabilecek sağlık sorunlarını incelemektir. Gereç ve Yöntem: Araştırmaya 80 yaş ve üzeri toplam 240 birey dâhil edilmiştir. Tanımlayıcı ve ilişki arayıcı desen kullanılmıştır. Katılımcılar Olgu Rapor Formu, Dehidratasyon Tarama Ölçeği (DTAÖ), İtaki Düşme Riski Ölçeği (İTAKİ), Mini Mental Durum Testi (SMMT), Üriner İnkontinans Yaşam Kalite Ölçeği (I-QOL), Kalk Yürü Testi (KYT) ve Otur Kalk Testi (OKT) ile değerlendirilmiştir. Bulgular: Katılımcıların yaş ortalaması 83,92±3,93, VKİ ortalaması ise 26,96±4,17'dir. Araştırmada kadın cinsiyet oranı %60,4 olup %92,3'ünün ilaç kullanımı olduğu bulundu. Katılımcıların %60,8'inde düşme riski olduğu, serum osmolarite ortalamalarının 291,83±5,29 olduğu bulundu. Araştırmada değerlendirilen vakarın %28,3'ünde osmolariteye göre dehidratasyon olduğu (≥295) bulundu.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to examine the health problems that may be associated with dehydration in individuals aged 80 years and older. Materials and Methods: The study included a total of 240 individuals aged 80 and over. A descriptive and correlational research design was used. Participants were evaluated using the Case Report Form, Dehydration Screening Tool (DST), Itaki Fall Risk Scale (IFRS), Mini-Mental State Examination (MMSE), Incontinence Quality of Life Scale (I-QOL), Timed Up and Go Test (TUG), and Sit-to-Stand Test (STS). Results: The mean age of the participants was 83.92±3.93, and the mean BMI was 26.96±4.17. The proportion of female participants was 60.4%, and 92.3% were on regular medication. It was found that 60.8% of the participants were at risk of falling, and the mean serum osmolarity was 291.83±5.29. Dehydration according to osmolarity (≥295) was found in 28.3% of the cases evaluated in the study.