Çimento sanayinde ısı ekonomisi analizi
- Tez No: 45930
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Çimento Sanayii, üretim surecindeki kimyasal reaksiyonlar ve fiziksel işlemler dolayısıyla yüksek miktarda enerji tüketen bir endüstri dalıdır. Bu sektörde, enerji maliyeti diğer harcamalardan daha fazladır. Dolayısıyla bu sektördeki enerji tüketimini azaltmaya yönelik küçük bir çaba, büyük maddi kazançlar sağlayacaktır. Çimento fabrikalarında, üretim sürecinde ısı enerjisi tüketimi, toplam üretim maliyetinin %30-40 'ıru oluşturmaktadır. Bu tüketimin hemen tamamı döner fırınlarda gerçekleşmektedir Bu çalışmada, çimento sanayiinde ısı enerjisinin verimli olarak kullanılması için, üretim sürecinde alınması gereken tedbirler üzerinde durulmuştur. Ayrıca, istenen özellik ve miktarda klinker üretimine uygun, ısı ekonomisi sağlamak amacıyla üzerinde durulması gereken hususlar belirlenmiştir. Bunun yamsıra enerjinin en çok tüketildiği yer olan döner fırındaki ısıl olaylar incelenmiş; finndaM kayıp ısı enerjisinin büyüklüğü bir ısı bilançosu yapılarak gösterilmiştir. Sonuç olarak elde edilen bulgular, atık ısıdan faydalanmaya yönelik ilerideki çalışmalara baz teşkil edecektir.
Özet (Çeviri)
The production of cement is a branch of industry which consumes great amount of energy due to the various chemical reactions and physical processes taking place in the production. In this sector, cost of energy is more than all other expenses. Consequently, even a small effort in order to decrease energy consumption in this sector can result in big saving. In a cement factory, the cost of heat energy which is consumed in the production period makes up 30-40 % of the total production cost. Almost all of the energy consumed is spend in rotary kiln. In this study, steps that must be taken in order to use heat energy in the most productive way without changing the properties and amount of produced klinker is determined. Moreover, chemical reactions, in the rotary kiln where the most of the energy is used, is examined, The greatness of the waste heat energy is shown on a heat balance sheet. As a result, obtained information may serve to the future studies on the use of the waste heat energy.