Transmit and receive of SSB and DSB-AM signals using softrock SDR and MATLAB
Softrock SDR ve MATLAB'ı kullanarak SSB ve DSB-AM sinyallerinin alımı ve yayımı
- Tez No: 459298
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BİLGEHAN ERKAL
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
 - Yıl: 2016
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Karabük Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada DSB-SC modüle edilmiş sinyalleri SDB-WC sinyalleri gibi, SSB olanların DSB-SC modüllü sinyallerinin alt yanbantlarını filtrelemeleriyle oluştukları sırada çoklu mesaj taşıyıcısı tarafından düzenlenir. Alıcıda ses sinyali modüle edilmiş dalga tarafından demodülasyon denen bir işlemle elde edilir. Bütün bu modülasyon ve demodülasyon SDR teknikleri tarafından yazılmış Matlab adı verilen yazılımda gerçekleşir. Bu nedenle, bu proje SSB ve DSB-SC AM sinyallerinin softrock SDR ve MATLAB programları kullanarak modülasyonu ve demodülasyonunu kıyaslar ve tartışır. Sonuçlar göstermiştir ki, taşıyıcı sinyalde hiçbir güç kaybı olmayan DSB-SC modülasyon sistemi en verimli olandır. Tam tersi, SSB modülasyon sistemi çoklu yanbanta zıplaması temel alınarak aynı kanal üzerinden daha fazla bilgi akışının sağlanmasına neden olur.
Özet (Çeviri)
In this study, the DSB-SC modulated signals as well as DSB-WC signals are generated by multiplying the message with a carrier, while the SSB ones are generated by filtering out the lower sidebands of the DSB-SC modulated signals. At the receiver, the audio signal is retrieved from the modulated wave in a process called demodulation. All the modulation and demodulation takes place in software using Matlab scripts written with SDR techniques. Therefore, this project discusses and compares the modulation and demodulation of SSB and DSB-SC AM signals using the softrock SDR and MATLAB programs. Results revealed that the DSB-SC modulating system is the most efficient one, in which there is no lost power in the carrier signal. Conversely, the SSB modulating system allows the transmission of more information over the same channel based on hopping off the duplicate sideband.