Transmit and receive of FM signals using softrock SDR and matlab
Softrock SDR ve matlab kullanarak FM sinyallerinin iletimi ve alımı
- Tez No: 459300
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BİLGEHAN ERKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada, Softrock Ensemble RXTX SDR telsizi kullanılarak FM sinyallerinin iletimi ve alımı tartışılmıştır. FM sinyalleri, geliştirilen sistem için girişler olarak iki girdi frekansı ve bir modülasyon indeksi kullanmak kaydıyla MATLAB kullanılarak oluşturulur ve çizilir. Sistem iki aşamadan oluşur; FM modülasyonu ve FM demodülasyonu. FM modülasyon aşamasında, taşıyıcı sinyal frekansı kaydedilen bir ses dosyasını taşımak için sinyal yoğunluğuna bağlı olarak değiştirilir ve sonuçta elde edilen modüle edilmiş dalga daha sonra alıcıya iletilir. FM demodülasyon aşamasında, ses sinyali taşıyıcı frekansını kaldırmak ve ses sinyalinin hoparlöre erişmesine izin vermek için düşük geçirimli bir filtre kullanılarak modüle edilmiş dalga tarafından geri kazanılır. Audacity, daha sonra bu sinyali dinlemek ve denetlemek için konuşlandırılır.
Özet (Çeviri)
In this study, the transmission and reception of FM signals using the Softrock Ensemble RXTX SDR transceiver are discussed. FM signals are generated and plotted using the MATLAB, with using two input frequencies and a modulation index as inputs for the developed system. The system includes two stages; FM modulation and FM demodulation. In the FM modulation stage, the carrier signal frequency is changed based on the signal intensity to carry a recorded audio file, in which the resultant modulated wave is then transmitted to the receiver. In the FM demodulation stage, the audio signal is recovered from the modulated wave using a low pass filter to remove the carrier frequency and permit the audio signal to reach the speaker. The Audacity is then deployed to listen to and inspect such signal. Software routines in Matlab are used for modulation and demodulation.